Biblioteka na uniwersytecie

Czy warto iść na studia? Co one dają?

Studia to etap w naszym życiu, który nie tylko kształtuje naszą karierę zawodową, ale także pomaga w rozwoju osobistym. Wielu ludzi zastanawia się, czy warto inwestować czas i pieniądze w studia. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie, analizując różne aspekty i korzyści, jakie niesie ze sobą wyższe wykształcenie.

Zdobywanie wiedzy i umiejętności

Pierwszą i najważniejszą korzyścią z studiów jest zdobywanie wiedzy. Studia oferują nam możliwość zgłębiania wiedzy w konkretnym obszarze, co często prowadzi do specjalizacji i zdolności do pracy na wysoko wyspecjalizowanych stanowiskach. Dzięki temu zdobywamy nie tylko umiejętności techniczne, ale również szereg umiejętności miękkich, takich jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, zarządzanie czasem, umiejętność pracy w zespole, które są nieocenione w świecie pracy.

Nawet, jeśli nasza praca nie wymaga studiów, studia w jakiejkolwiek dziedzinie mogą pomóc myśleć na “nieco wyższym poziomie”, w tym mogą pomóc nie dać sobą manipulować i lepiej analizować fakty (np. gdy w telewizji podawane są fałszywe informacje) czy lepiej układać sobie relacje z bliskimi.

Rozwój osobisty

Studia to nie tylko nauka – to także czas na rozwój osobisty. To okres, kiedy możemy rozwijać swoje pasje, angażować się w różne działania poza nauką, takie jak kluby studenckie, wolontariat, czy sport. To czas, kiedy możemy zrozumieć siebie, nasze mocne strony, słabości i zainteresowania. Studia dają nam też możliwość poznania różnych kultur i poglądów, co pomaga nam zrozumieć i docenić różnorodność. Warto docenić, że w Polsce studia są darmowe, powszechnie dostępne dla każdego, wystarczy postarać się w szkole średniej i zdać maturę na odpowiednim poziomie. W wielu krajach, takich jak chociażby USA, to nie wystarczy. Rodzice z reguły odkładają pieniądze przez całe życie, aby zapewnić swoim dzieciom studia.

Poprawa perspektyw zawodowych

Wyższe wykształcenie często otwiera drzwi do lepszych perspektyw zawodowych. Wiele zawodów wymaga stopnia naukowego, a posiadanie wyższego wykształcenia może znacznie zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie. Studia mogą również prowadzić do wyższych zarobków, ponieważ według wielu badań, osoby z wyższym wykształceniem zarabiają średnio więcej niż osoby bez stopnia naukowego.

Są oczywiście wyjątki od tej reguły. Nie każde studia sprawią, że będzie nam łatwiej o pracę. Na rynku pracy w Polsce mamy obecnie nadmiar absolwentów kierunków humanistycznych i społecznych, takich jak pedagogika czy socjologia i nie ma dla tych wszystkich ludzi pracy w korespondujących im branżach.

Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę kierunki ścisłe, takie jak inżynieria budowlana, inżyniera i budowa maszyn, informatyka, biotechnologie, medycyna – dla absolwentów tych studiów zawsze znajdzie się dobrze płatna praca.

Budowanie sieci kontaktów

Studia to także doskonała okazja do budowania sieci kontaktów. Twoi koledzy z roku, wykładowcy, pracownicy uczelni – wszyscy oni mogą stanowić cenną sieć kontaktów, która może pomóc Ci w przyszłości, nie tylko zawodowo, ale i osobiscie.

Podsumowanie

Studia to inwestycja, która przynosi korzyści na wielu różnych płaszczyznach. Warto inwestować w wyższe wykształcenie nie tylko ze względu na poprawę perspektyw zawodowych, ale także z powodu rozwoju osobistego i zdobywania cennych umiejętności życiowych. Pamiętaj jednak, że decyzja o studiowaniu powinna być dobrze przemyślana i oparta na Twoich osobistych celach i zainteresowaniach.

Nie zawsze potrzebne są studia, aby ułożyć sobie życie mieć dobrą, satysfakcjonującą pracę. Mimo to pamiętajmy, aby rozwijać się na inne sposoby – czytając książki i czasopisma, oglądając wartościowe filmy, podróżując czy chociażby odwiedzając teatr. Angażowanie się w dodatkowe aktywności także jest rozwijające, np. nauka tańca, gry na instrumencie, nauka języków obcych czy udział w wydarzeniach sportowych.