A.I. w sztuce
Technologia

A.I. w sztuce, czy to zmierzch twórczości?

Sztuka A.I. zdewastowała nas artystów dokumentnie. Czy to czas żeby schować pędzle i ołówki? Czy może jednak A.I. to jest jakiś nowy etap ludzkości. W tym artykule generuję kilka promptów w MidJourney i oceniam ich jakość.

MidJourney i wielki szok.

Siedzieliśmy sobie we Wrocławiu ( https://nauka-rysunku.eu/ ) i rysowaliśmy. W pewnym momencie nasze rozmowy zeszły na A.I. Wiedziałem, że coś się dzieje bo na Art Station mnóstwo osób zmieniło swojego Avatara na przekreślone A.I. Nie wiedziałem co to za akcja więc postanowiłem sobie popatrzeć w Internecie. To co zobaczyłem było mega słabe więc odpuściłem temat. 

W tym czasie doszło do prawdziwej rewolucji w generowaniu obrazów A.I.

I właśnie podczas nocy rysunkowej ktoś wyjął telefon i pokazał mi co wygenerował w MidJourney. Jeszcze tej samej nocy generowałem własne prompty i przecierałem oczy ze zdumienia.

Połowa prac na tak a połowa na nie

Miałem wtedy tylko testowe konto które pozwalało na wygenerowanie 20 obrazów. Oczywiście zwiększyłem to do 60 bo mam jakieś inne adresy pomocnicze.

To co mi wtedy wyszło częściowo było genialne a częściowo nieakceptowalne. Wygenerowany żołnierz przyszłości w egzozbroi wyglądał obłędnie dobrze. Okładka książki którą piszę “Opowieści z Centix” wyszła świetnie ale prompt “punkowa skóra stylizowana na lata 80” to było coś fatalnego. Mogłoby to być w sklepie Luis Viton ale żaden szanujący się punkowiec czegoś takiego by nie założył

Rozmowy z concept artystami – są zdenerwowani

Chwilę potem pojechałem do Krakowa żeby i tam na kursie rysunku wspólnie porysować:

 https://domin-krakow.pl/

Dołączył do nas Szczepan, który działa zawodowo jako concept artysta pracujący jak freelancer. Kiedy i tam rozmawialiśmy o sztuce A.I. widać było, że się zdenerwował. Bo trochę jest czym.

Teraz A.I. generuje często słabe obrazy, które po powiększeniu okazują się wydmuszką – obrazem bez treści. Ale trzeba pamiętać, że jesteśmy na początku tej drogi. Nie zapomnę jak pod koniec lat 80 jeden z wielkich branży I.T. powiedział:

“Nie sądzę żeby ludzkość potrzebowała kiedykolwiek więcej pamięci niż 512 kb. Spoglądam teraz na dysk SSD o rozmiarze 3TB i zastanawiam się do czego dojdziemy rozwijając dalej sztuczną inteligencję … wszyscy się zastanawiają.

Test na żywo generuję obrazy w Midjourney i oceniam ich przydatność

Przyjmijmy na początek taką skalę 1-10  gdzie 1 oznacza “kompletnie nie realizuje moich oczekiwań” – 10 “kompletnie realizuje moje oczekiwania” zacznijmy od czegoś co jest mi bliskie akwarela pejzażu miejskiego konkretnego miasta.

Jesteśmy w Krakowie więc:

akwarela w ostrym słońcu uliczki staromiejskiej w Krakowie, pod światło; –ar 3:4

ang:

watercolor in the bright sun of an Old Town street in Krakow, against the light; –ar 3:4 (tekst wygenerowany przez Tłumacza Google)

Oto co dostałem:

Akwarela wygenerowana przez A.I

Moja ocena w skali 1-10 to 4 czyli lekko poniżej przeciętnej

Najbardziej wadliwe w tych obrazkach jest to, że  … To nie jest Kraków!!! Sztuczna inteligencja zassała klimat ale nie konkretne miejsca. Co prawda gdyby to wydrukować i podpisać “Kraków Stare Miasto” to prawie żaden turysta by się nie kapnął że dostaje obrazek wygenerowany przez A.I.

No ale będzie widać że to jest wydruk!

Nie , nie będzie. Jest taki system druku który nazywa się Giclee który gwarantuje taką jakość jak oryginał. Sam drukowałem swoje rysunku i potwierdzam – nie byłbym w stanie odróżnić oryginału od kopii.

W ostrym słońcu – zrobione dobrze

Pod światło – zrobione dobrze

Jakość malatury – przeciętna

Jak A.I. poradzi sobie z z projektem ogrodniczym

Jestem na etapie tworzenia herborysterium czyli takiego mini ogrodu z ziołami. Nie honor byłoby żebym dał to do zaprojektowania komuś więc robię to sam. Wszystko przy użciu technologii analogowych – cienkopis i flamaster ale w ciągu dzisiejszego dnia nagle weszło mi do głowy a co zrobiłoby A. I.? Zobaczmy

projekt ogrodu ziołowego, kształ kwadratowy z przestrzeniami na rożne zioła, alejki wykonane z kostki granitowej; całoś połączona z miejscem na ognisko, miejsce na ognisko jest okręgiem o średnicy 3 metrów dookoła tego okręgu jest pierścieniowata alejka o szerokości 1 metra, połączona jest z pozostałymi alejkami –ar 3:4

ang:

herb garden design, square shape with spaces for various herbs, alleys made of granite cubes; the whole is connected to the bonfire place, the bonfire place is a circle with a diameter of 3 meters, around this circle there is a ring-shaped alley 1 meter wide, it is connected with the other alleys –ar 3:4

Co dostałem:

Projekt ogrodu A.I.

Hmmm, moja ocena 5/10

uzasadnienie:

W zaprezentowanych koncepcjach jest na czym zawiesić oko. Kilka z idei które tu są mógłbym wykorzystać. Żaden z projektów nie nadaje się do bezpośredniego użycia. Projekt prawy górny jest zabawny. Ognisko w stosunku do ziół wygląda jak znicz a nie okrąg o promieniu 3 metrów.

Patrząc na to co dostałem nabrałem ochoty na pobawienie się promptami bo można dostać coś ciekawego.

Na pewno dobre jest to promptowanie w celu wygenerowania inspiracji

Jak A.I poradzi sobie z projektowaniem architektonicznym

Zaprojektujmy dwa obiekty – jeden nowoczesny a drugi stylizowany na klasycyzm. Zobaczymy jak ten bezoosobowy byt poradzi sobie z tymi zadaniami.

Dziś w Internecie znalazłem wzmiankę że K.S. Polonia Warszawa będzie miała nowy stadion. No to zobaczmy jak poradzi sobie z takim promptem:

Prompt nr. 1:

design of new football stadium in black, architecture icon

Dostałem coś takiego:

Nowy stadion dla Polonii Warszawa

No i szczerze mówiąc … to jest dobre 8/10; Trzy z tych stadionów gdyby zostały pobudowane byłyby dobrymi obiektami architektonicznymi.

Zróbmy eksperyment i po 15 minutach wygenerujmy ten sam prompt jeszcze raz.

A to wygenerował MidJourney drugi raz:

nowy stadion dla Polonii Warszawa druga wersja

Tym razem projekty dużo słabsze. Przerażające jest jednak to, że pomimo tego samego promptu dostajemy inne wyniki. Pamiętam jak na studiach architektonicznych przez miesiąc tłukliśmy koncepcje. Teraz mogę wyobrazić sobie sytuację, że student architektury w jeden wieczór generuje 100 różnych projektów i wybiera jeden najlepszy. I zamiast siedzieć godzinami ma wszystko jak pstryknięciem palcami.

A jak A.I. poradziło sobie z projektem pałacyku klasycystycznego?

Nie poradziło sobie.

czy AI zastąpi człowieka

Dostaliśmy kicz i to głupi. Ocena 1/10

Nic tu nie trzyma zasad. To jest takie udawanie architektury. Co więcej nie widzę szansy żeby wygenerował coś ciekawszego. Również tu zrobiłem próbki jeszcze raz i dostałem to:

pałacyk klasycystyczny wg A.I. Midjourney

I drugi raz dostałem głupi kicz na 1/10

Czy jestem sobie w stanie wyobrazić, że pojawi się oprogramowanie gdzie będzie można założyć pewne parametry i dostać coś bardziej szczegółowego? Tak, bo już takie rzeczy istnieją.

Kiedy specjaliści od Grasshopper spotkają tych z MidJuourney to będzie ciekawie

Rysunek odręczny – namacalna wartość – tego A.I. nie zrobi

Jaki będzie pierwszy efekt działania A.I.? Pogłębienie się głupoty, zanikać będzie myślenie. Już teraz kiedy mam gdzieś dojechać nie korzystam z map. Nie zmuszam umysłu do poszukiwania drogi Hołowczyc poprowadzi mnie za rękę do punktu docelowego.

Mój znajomy fotograf, który właśnie porzucił fotografię po 20 latach działania powiedział mi tak:

“Teraz zdjęcia robi każdy, a rzadko kto jest w stanie ocenić fotografię profesjonalnie. Ja też robiłem zdjęcia na weselach ale to może robić każdy. Poza tym co człowiek to ma smartfona i też jest fotografem. Dlatego przebranżawiam się na elektryka i będę pracował fizycznie własnymi rękoma”

I z rysunkiem może być podobnie – w cenie będzie fach w ręku. Fizyczne stworzenie oryginału.

Zapraszam do spotkania się ze mną na moich kursach rysunku:

https://domin.pl/