Panele fotowoltaiczne.
Technologia

Panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja w przyszłość

Myślenie przyszłości wielu z nas spędza sen z powiek. Martwimy się niedaleką przyszłością, w której trzeba zaplanować urlop, zrobić większe zakupy przed weekendem czy przygotować się do ciężkiego projektu w pracy.

Coraz częściej z niepokojem spoglądamy również dalej, gdzie na horyzoncie majaczy kryzys klimatyczny (którego skutki możemy obserwować już dziś) oraz niepewna przyszłość, w której wzrost cen to tylko jeden z lepszych scenariuszy. Jak się na to przygotować?

Trudno dokładnie przewidzieć to, co nas wszystkich czeka, jednak już teraz możemy podjąć działania, które zabezpieczą naszą przyszłość chociaż częściowo. W tym artykule poruszamy akurat temat energetyki i przechodzenia na odnawialne źródła energii, które to obecnie stanowią najlepszą, bo najbardziej ekologiczną alternatywę dla paliw kopalnianych. Inwestycja we własną minielektrownię, która na dodatek jest ekologiczna i wydajna jest dla wielu coraz bardziej przekonującą wizją.

Panele to inwestycja na dekady

Zapoznając się bliżej z tematyką instalacji fotowoltaicznej, możemy zapytać, czy to w ogóle opłacalne rozwiązanie na lata? Odpowiedź brzmi – tak! Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, która w miesiącach wyższego nasłonecznienia jest w stanie nie tylko zaspokoić zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego na energię, ale również wyprodukować nadwyżkę, którą to bez problemu możemy przekazać naszemu dostawcy energii i odebrać za niewielką opłatą w miesiącach zimowych. W ten sposób znacznie zmniejszamy nasze rachunki za prąd w ciągu całego roku.

Panel fotowoltaiczny.

A jak wygląda sytuacja z wydajnością paneli? Prawdą jest, że panele tracą na wydajności i że spadek ten jest najwyższy w pierwszych latach użytkowania instalacji. Przy tym należy jednak pamiętać, że spadek z biegiem lat spowalnia, a nasza instalacja przez dekady produkuje prąd z co najmniej 80% wydajnością. Warto spadki wydajności kontrolować, gdyż jakościowe panele nie powinny rejestrować mniejszych spadków, niż 0,3% do 0,5% w ciągu roku. Takie informacje powinny być zawarte w naszej gwarancji (lepiej inwestować w panele z gwarancją minimum 25 lat, gdyż mamy pewność, że będą one wydajne przez dłuższy czas).

Czysta energia

Oczywiście kolejnym powodem, dla którego warto inwestować w panele fotowoltaiczne jest fakt, że są one wysoce ekologiczne. Pozwalają na produkcję prądu dla naszych potrzeb bez obciążania środowiska naturalnego emisją szkodliwego dwutlenku węgla. Obecnie państwa na całym świecie wzywane są do redukcji tejże emisji w celu zmniejszenia skutków katastrofy klimatycznej, zatem inwestycja w panele to prosta droga do przyłożenia się do takich pozytywnych zmian, które polepszą nie tylko nasze warunki życia, ale również pomogą w zabezpieczeniu lepszej przyszłości dla nas samych i naszych dzieci.

Panele fotowoltaiczne to świetna inwestycja dla domu, budżetu i dla przyszłości.