Czarna pompa do basenu i oczka wodnego
Technologia

Jak dobrać pompę do oczka wodnego lub fontanny?

Artykuł partnera.

Oczko wodne czy fontanna to prawdziwa ozdoba ogrodu. Aby jednak cały czas zachwycały swoim pięknem, wymagają regularnych czynności pielęgnacyjnych. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że ich walory będą widocznie jedyne wtedy, kiedy zadbamy o czystość i przejrzystość wody. By ułatwić sobie to zadanie, warto zastosować odpowiednią pompę. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dobrać pompę do oczka wodnego i fontanny.

Dlaczego oczko wodne trzeba wyposażyć w pompę?

Wielu osobom wydaje się, że aby cieszyć się własnym oczkiem wodnym, wystarczy przygotować odpowiednią nieckę z roślinami i wypełnić ją wodą. Nie jest to jednak prawdą. Przygotowane w ten sposób oczko będzie cieszyło oko przez kilka pierwszych dni, później jednak woda zmętnieje, co spowoduje, że straci ono cały swój urok. Aby bowiem rośliny dobrze się prezentowały, a ozdobne ryby miały optymalne warunki do życia, należy zadbać przede wszystkim o zachowanie biologicznej równowagi wody. Można próbować to robić za pomocą środków chemicznych, jest to jednak metoda, która w dłuższej perspektywie może mieć zgubny wpływ na środowisko wodne. Znacznie lepiej zastosować odpowiednią pompę, która ochroni zbiornik przed mętnieniem i pojawieniem się glonów. 

Jak wybrać pompę do oczka wodnego?

Pompa jest przydatna zarówno w małym, jak i w większym oczku wodnym – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dambat. Jeśli jego powierzchnia nie przekracza 10m², utrzymanie równowagi biologicznej może być bardzo trudne. Z kolei w przypadku większych zbiorników proces mętnienia wody na ogół jest wolniejszy, jednak ze względu na rozmiar wymagają one więcej wysiłku przy pielęgnacji. Z tego powodu w obu przypadkach warto zastosować odpowiednia pompę.

Instalacja pompy w oczku wodnym przyczyni się do natlenienia wody, a dzięki przepływowi przez filtr będzie ona chroniona przed zmętnieniem i pojawieniem się glonów. Do oczek najczęściej stosuje się dwa rodzaje pomp:

  • zewnętrzne, czyli takie, które umieszczone są poza zbiornikiem i służą do napowietrzania lub filtracji,
  • wewnętrzne, czyli umieszczone pod powierzchnią wody, służące do napowietrzania, oczyszczania, a także do tworzenia efektów dekoracyjnych.

Niezależnie od rodzaju pompy, powinna być ona dobrana w taki sposób, aby jej działanie było jak najbardziej efektywne. W tym celu warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • wydajność – wydajność pompy to parametr, który określa, ile wody jest ona w stanie przepompować w ciągu godziny. Powinna być ona dobrana w taki sposób, aby pompa mogła w tym czasie przepompować połowę pojemności oczka wodnego. Przy wyborze trzeba zatem uwzględnić wielkość zbiornika,
  • moc pompy – jako że pompa pracuje stale przez większą część roku, warto wziąć pod uwagę kwestie związane z energooszczędnością. Na rynku dostępne są urządzenia o napięciu 230 V, a także modele niskonapięciowe 12 V lub 24 V z transformatorem,
  • radzenie sobie z zanieczyszczeniami – podstawową cechą pompy do filtra jest jej przystosowanie do przepompowywania wody, która zawiera drobne zanieczyszczenia.

Jak wybrać pompę do fontanny?

Oczko wodne można dodatkowo wyposażyć w kaskady, strumienie czy gejzery, które pozwolą cieszyć się szumem wody. Oprócz tego można także zdecydować się na fontannę, która będzie prawdziwą ozdobą ogrodu. W obu przypadkach obok oczyszczania wody, istotna kwestią jest możliwość wprawienia jej w ruch. W tym celu niezbędne jest zastosowanie odpowiednich pomp nazywanych pompami fontannowymi. Przeznaczone są one do przepompowywania czystej wody, ponieważ drobne zanieczyszczenia mogłyby zapchać dysze fontanny. Aby temu zapobiec, na ogół są one wyposażone w specjalną gąbkę lub drobną siatkę umieszczoną na wlocie. Urządzenie warto także ustawić na podwyższeniu, aby nie zasysało nieczystości z dna. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy pływającej.

Wybierając pompę do fontanny lub oczka, w którym chcemy wymusić ruch wody, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość podnoszenia, która informuje o tym, na jaką wysokość pompa będzie w stanie przepchnąć wodę. Niektóre pompy przystosowane do tego celu wyposażone są w teleskopowe dysze, które umożliwiają regulację wysokości podnoszenia.

Podsumowując, wybór pompy do oczka wodnego i fontanny to ważne zadanie, dzięki któremu będzie można się cieszyć krystalicznie czystą wodą. Przed przystąpieniem do inwestycji, warto zatem dokładnie przeanalizować parametry dostępnych na rynku pomp i dobrać taką, która najlepiej sprosta konkretnym oczekiwaniom.