Dzieci uczące sie języka angielskiego
Rozwój

4 sposoby na naukę języka angielskiego dla najmłodszych

Nauka języka od najmłodszych lat pozwala dziecku chłonąć wiedzę, kiedy jest na nią najbardziej otwarte. Znajomość więcej niż jednego dialektu, to często klucz do osiągania sukcesów zarówno w okresie szkolnictwa jak i w życiu zawodowym. Warto więc poświęć chwilę na edukację swojego malucha i znaleźć skuteczne metody, które pomogą mu nabyć nowych umiejętności. Jakie sposoby najczęściej okazują się przynosić zadowalające rezultaty? Oto kilka z nich.

Zajęcia z native speakerem – szkoła podstawowa dwujęzyczna Wrocław

Szkraby, które jeszcze nie opanowały sztuki czytania oraz pisania, potrzebują innego rodzaju zapoznawania się z językiem. Działać będą na nie przede wszystkim bodźce słuchowe i wzrokowe. Co więcej, warto aby już od początku dziecko uczyło się od osoby kompetentnej, która płynnie włada angielszczyzną i wyłapuje potencjalne błędy w wymowie. Native speaker nie zacznie mówić po polsku, tylko dlatego, że uczeń nie wie jak odpowiedzieć lub czuje znużenie. Nauczyciel wytłumaczy coraz prostszym sposobem dane zagadnienie, aż maluch zrozumie i włączy się w rozmowę. Ta metoda jest często wykorzystywana w szkołach dwujęzycznych, gdzie większość przedmiotów uczona jest w dwóch wersjach językowych.

Nauka przez zabawę

Oczywiście jedną z najbardziej przekonujących metod uatrakcyjnienia nauki jest wplatanie w nią w elementów zabawy. W sklepach aż roi się od zabawek, które po naciśnięciu brzuszka czy innego klawisza rozpoczynają interakcję z dzieckiem. W ten sposób maluch ma szansę poznać podstawowe zwroty oraz słowa, które będą dla niego stanowić bazę do rozwijania umiejętności językowych. Polecane jest także używanie pacynek i lalek, którym to rodzic lub nauczyciel nadają głos. W ten sposób można samodzielnie kontrolować tok rozmowy.

Powtarzanie materiału z rodzicem lub aplikacją

Jak w przypadku nauki każdej umiejętności, aby osiągnąć perfekcję (a przynajmniej zadowalający poziom) konieczne jest powtarzanie poszczególnych czynności. Jedna godzina zajęć z angielskiego w tygodniu nie wystarczy, aby dziecko mogło w pełni zrozumieć i opanować nowy język. Bardzo istotne jest, aby materiał poznawany na lekcjach mogło trenować również w domu.

Jeżeli jako rodzic nie czujesz się na tyle kompetentny, aby sprawdzać poprawność zadań, możesz poprosić nauczyciela lub korepetytora o polecenie dedykowanych aplikacji i stron internetowych. Tego typu programy mają często atrakcyjny dla dziecka wygląd oraz gry i wyzwania, które są automatycznie sprawdzane przez system. Są one dostępne zarówno w wersji desktopowej (na komputer stacjonarny lub laptop), jak i mobilnej. Tak więc Twoje dziecko może uczyć się nawet podczas podróży i w różnych lokalizacjach.

Słuchanie i oglądanie treści w języku angielskim

Jest to małokosztowna i łatwodostępna metoda. Większość bajek i programów dla dzieci dostępna jest na serwisach streamingowych w wersji angielskiej. Zamiast puszczać maluchowi odcinek po polsku, wystarczy włączyć go z oryginalnym dubbingiem. Tego typu treści dla dzieci są nagrywane tak, aby nawet najmłodsi widzowie mogli zrozumieć fabułę i uczyć się nowych pojęć oraz zwrotów. Warto puszczać dziecku również piosenki w języku angielskim. Melodyjne wplatanie mniej i bardziej skomplikowanych pojęć, pomoże dziecku szybciej nauczyć się wymowy konkretnych słów.

Szukasz najlepszej metody na naukę języka angielskiego dla Twojego dziecka? Pomoc może przynieść szkoła podstawowa dwujęzyczna we Wrocławiu, dedykowane aplikacje i zabawki, a także angielskojęzyczne programy dla maluchów oraz odrobina cierpliwości.