uśmiechnięta kobieta w biurowym stroju siedzi przed otwartym laptopem i dokumentami, w tle wnętrze biura
Kierunki studiów

Jak wybór studiów menadżerskich wpływa na rozwój kariery zawodowej?

Kierownicze stanowisko to marzenie wielu pracowników biurowych, dla których tego typu awans stanowi prestiż, a także zapewnia wyższe zarobki. Bycie menadżerem to również duża odpowiedzialność, nowe obowiązki i zwierzchnictwo nad daną grupą ludzi. Dlatego konieczne są specjalne kwalifikacje, ale i predyspozycje pozwalające na efektywne zarządzanie. Szansą dla osób marzących o byciu menadżerem są studia menadżerskie, które kształcą studentów stricte w tematach powiązanych z tym stanowiskiem. Jak takie studia mogą wpłynąć na przyszłą karierę zawodową, i czy faktycznie są wartościowe?

Studia menadżerskie – dla kogo będą najlepszą opcją?

Bycie dobrym menadżerem to przede wszystkim efektywne zarządzanie pracą swojego zespołu i koordynowanie działań, by przynosiły oczekiwane rezultaty i wyniki. Jednak osoba na tym stanowisku powinna również cechować się łatwością w nawiązywaniu kontaktów, umiejętnością rozwiązywania konfliktów, a przede wszystkim motywowania pracowników do efektywnej pracy.

Kwestią niemniej znaczącą pozostaje umiejętność analitycznego myślenia i ciągłego doskonalenia swojej wiedzy. Cechy te ułatwią wdrażanie nowych rozwiązań oraz dostosowanie się do aktualnych potrzeb, zarówno swojego zespołu, jak i rynku na którym działa.

Według programu studia menadżerskie będą najlepiej odpowiadały osobom przymierzającym się do obejmowania następujących stanowisk:

• Kadra kierownicza średniego i wyższego szczebla.
  • Aktualni i przyszli Quality Menadżerowie.
  • Audytorzy wiodący i zewnętrzni.
  • Pracownicy wdrażający systemy zarządzania.
  • Pełnomocnicy ds. systemów zarządzania.

Jakie umiejętności zdobywane są na tych studiach?

Podczas trwania podyplomowych studiów menadżerskich, w ramach programu nauczania poruszane są rozległe kwestie dotyczące szeroko rozumianego zarządzania oraz systemów ich wdrażania, a także prawne aspekty zarządzania przedsiębiorstwem oraz praktyki skutecznego przywództwa, niezbędne do efektywnej pracy na stanowisku menadżerskim.

mężczyzna w garniturze siedzi przy biurku z dokumentami i otwartym laptopem, obok stoi szklanka z wodą
Źródło: https://www.pexels.com/

Studia a kariera zawodowa – co zyskuje student?

Podyplomowe studia menadżerskie dają szerokie możliwości działania na polu zawodowym, zwiększając nie tylko kompetencje, ale przede wszystkim ugruntowując pozycję pracownika na rynku pracy. Absolwent, zyskując praktyczną i teoretyczną wiedzę o zarządzaniu, stanowi zdecydowanie wartościowego pracownika, który efektywnie poprowadzi zespół do określonych przez firmę celów. Jak pokazują liczne statystyki, osoba o takich kwalifikacjach może liczyć na prestiżowe stanowisko, a także o wiele wyższe od średnich zarobki.

Popularność studiów menadżerskich a faktyczna wartość na rynku pracy

Odkąd w polskich szkołach wyższych, pojawiły się podyplomowe studia menadżerskie, cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem osób marzących o kierowniczych stanowiskach. Kompetencje i wiedza, która zdobywana jest przez studentów w ramach tego kierunku nauczania, są niezwykle pożądane na rynku pracy, a pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają takich ludzi w swoich firmach. Są to studia zdecydowanie bardzo wartościowe, które szybko mogą poskutkować awansem na wymarzone stanowisko. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach menedżerskich, zajrzyj na stronę uczelni https://humanum.pl/ .