Wybór drogi naukowej, jaki następuje po maturze, dla każdego młodego człowieka jest trudny i niesamowicie ważny. Są to pierwsze poważne decyzje, które mogą zaważyć na przyszłości i ukierunkować karierę zawodową. Jak dobrze wybrać uniwersytet, który spełni nasze oczekiwania, tak by nie żałować tej decyzji?
Czym się powinien charakteryzować dobry uniwersytet?
Uniwersytetów w naszym kraju jest wiele, dodając do tego prywatne szkoły wyższe, mamy naprawdę duży wybór. Młody człowiek, zaraz po maturze, może być zagubiony w gąszczu uczelni. W związku z tym, warto ustalić sobie priorytetowe cechy uniwersytetu, które są dla Ciebie istotne i konieczne. Jeśli stawiasz na rozwój i chcesz działać również poza uczelnią, znajdź taką placówkę, która umożliwi Ci takie działania i będzie je wspierać. Natomiast jeśli chcesz podróżować po innych krajach, wybierz uniwersytet, który ma w swojej ofercie projekt Erasmus+.
Dobry uniwersytet – kilka rad, jak wybrać dobrze:
- Wybierając uczelnię, warto sprawdzić jaki poziom nauczania utrzymuje. Polecam sprawdzenie informacji o absolwentach, gdzie pracują, jakie stanowiska obejmują, poczytać na forach czy i kto poleca tę uczelnię;
- Po uzyskaniu informacji ze źródeł postronnych, trzeba również zwrócić uwagę na źródło główne – czyli stronę internetową uniwersytetu. Aspekty wizualne również mogą świadczyć o profesjonalnym podejściu do potencjalnego studenta. Warto zaznajomić się z informacjami dotyczącymi historii uczelni, kadry profesorskiej oraz specyfiki wydziału, którym jesteś zainteresowany;
- Jeśli Twoi znajomi studiowali na tej uczelni, dobrze jest zapytać jakie mają wrażenia i zdanie na jej temat;
- Należy brać pod uwagę również aspekt lokalizacyjny. Jeśli myślisz nad uczelnią, która jest nieco dalej położona od miejsca zamieszkania, trzeba pamiętać o sprawdzeniu połączeń komunikacyjnych, tak by zmniejszyć liczbę potencjalnych przesiadek;
- Przeglądając oferty uniwersytetów, trzeba zwrócić uwagę na to, czy mają w swojej ofercie kierunek, który najbardziej Ci odpowiada. Jest to chyba najważniejszy punkt tej listy. Nie idź na kierunek, który mało Cię interesuje, a wybierasz go np. Ze względu na znajomych. To nie jest dobra opcja, takie studia mogą szybko się znudzić i zmęczyć. Wybierz kierunek najbardziej Ci odpowiadający.
Jeleniogórska Filia Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu jako przykład znakomitej uczelni
Dobrym przykładem takiego uniwersytetu jest Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Filia w Jeleniej Górze. Dzięki temu, że jest to filia, zyskasz większą przestrzeń do osobistego rozwoju oraz współpracy z dydaktykami.
Uczelnia posiada szeroki wachlarz kierunków związanych z ekonomią i zarządzaniem. Jest placówką nowocześnie wyposażoną i mogącą poszczycić się wykwalifikowaną kadrą badawczo-dydaktyczną. Jeśli interesujesz się ekonomią, rachunkowością, biznesem, zarządzaniem i nowoczesną gospodarką, to jest to uczelnia właśnie dla Ciebie!
Szczegółowy opis kierunków i działalności uczelni znajdziesz na stronie https://jg.ue.wroc.pl/.
Certyfikat „Studia z Przyszłością”
Kierunki studiów realizowane w Filii – Ekonomia biznesu i finanse oraz Zarządzanie w nowoczesnej gospodarce, zostały wyróżnione prestiżowym Znakiem Jakości w ogólnopolskim konkursie „Studia z Przyszłością”. Niezależni eksperci uznali, że programy studiów są przyszłościowe, przekazują nowoczesną wiedzę, kształcą absolwentów poszukiwanych na rynku pracy i oferują najwyższą jakość kształcenia. Otrzymane wyróżnienie potwierdza zaangażowanie Filii w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w realizację kształcenia według nowoczesnych i innowacyjnych standardów akademickich, dobrze odpowiadających na potrzeby rynku pracy i otoczenia społeczno-gospodarczego uczelni. Wyniki V edycji Programu „Studia z Przyszłością” zostały ogłoszone oficjalnie podczas uroczystej Gali Finałowej Programu w Pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnej koło Warszawy w dniu 10 marca 2020 r.
Aktywnie działające organizacje studenckie

Jedną z organizacji studenckich prężnie działających w Filii jest Wirtualna Studencka Firma Konsultingowa V-Student Consulting Sp. z o.o. Jest jedyną w Polsce działającą na uczelni firmą, która odwzorowuje działania rzeczywistego podmiotu gospodarczego zajmującego się doradztwem dla firm z wielu branż.
Współpraca z biznesem
Utrzymujemy wysoki poziom kształcenia w Filii dostosowując programy studiów do coraz bardziej wymagającego rynku pracy. W obszarze naszych zainteresowań jest również rozwój badań naukowych we współpracy z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym. Wyrazem tych działań było powołanie 21 września 2012 r. Rady Menedżerów Biznesu i Administracji (RMBiA). Wśród członków RMBiA znaleźli się przedstawiciele banków, przedsiębiorstw i organizacji turystycznych, przedstawiciele administracji samorządowej, przedsiębiorcy i menedżerowie.
Współpraca dydaktyczna, naukowa i badawcza w Euroregionie
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Filia w Jeleniej Górze bierze czyny udział w pracach Akademickiego Centrum Koordynacyjnego w Euroregionie Nysa (ERN) z siedzibą w Libercu. Inicjatywa ta powstała w roku 1991 r., a jej celem jest koordynowanie kształcenia wyższego, działalność naukowo-badawcza pracowników uczelni znajdujących się na czesko-niemiecko-polskim transgranicznym obszarze Euroregionu Nysa.
Program wymiany studenckiej Erasmus+
Coraz liczniejsza grupa studentów Filii korzysta z wymiany studentów między uczelniami krajów Wspólnoty Europejskiej w ramach programu Erasmus. Pobyt na studiach w ośrodkach zagranicznych trwa, w zależności od uczelni, semestr lub cały rok akademicki. Studia za granicą w ramach Programu Erasmus traktowane są jako część programu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Osoby wyjeżdżające zachowują status studenta i wszelkie związane z tym prawa, w tym uprawnienia do otrzymywania stypendiów naukowych i socjalnych.