sztukateria okienna
Dom i Rodzina

Wybieramy najlepszą sztukaterię okienną

Zastanawiasz się jak sprawić aby elewacja twojego domu i okna prezentowały się znacznie okazalej? Rozwiązaniem może być sztukateria okienna

Jedni stawiają na prostotę, minimalizm i unikają zbędnych zdobników, a inni bardzo chętnie sięgają po różnego typu elementy dekoracyjne. Popularna jest sztukateria okienna, do produkcji której sięga się po takie materiały jak drewno, gips czy nawet styropian. Za jej pomocą możliwe staje się nadanie budynkowi nowego, ciekawego charakteru. Możliwości jest obecnie naprawdę wiele, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Stosuje się ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.

 

Sztukateria okienna – na jaki rodzaj się zdecydować?

Wewnętrzna sztukateria okienna może być zrobiona z różnych surowców – zarówno tych tradycyjnych typu drewno, jak i bardziej innowacyjnych. W przypadku tych drugich można mówić o sięganiu po styropian, gips czy poliuretan. Jak widać, możliwości jest wiele, różnią się one między sobie pod wieloma względami. Sztukateria poliuretanowa uważana jest za bardzo trwałą, odporną na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych w postaci wilgoci czy promieniowania słonecznego. Na jej korzyść przemawia łatwa obróbka i lekkość, dzięki czemu nie trzeba martwić się o nadmierne obciążanie ścian, na których ma zostać wykonana. Idealnie sprawdza się nawet w takich pomieszczaniach jak kuchnia czy łazienka, gdzie panuje specyficzny mikroklimat.

Dalej mamy sztukaterię styropianową, która jest niezwykle lekka, co stanowi jej największą zaletę. Kolejną będzie łatwy montaż, co również przemawia na jej korzyść. Wystarczy tak naprawdę klej do tego, aby przyozdobić ścianę tego typu sztukaterią. Co więcej, możliwe jest pomalowanie styropianu na dowolny kolor, co daje duże możliwości aranżacyjne. Z łatwością dopasujemy kolorystykę do wystroju wnętrza przy tak dużej swobodzie wyboru. Pomimo wielu zalet nie można zapomnieć o pewnej istotnej wadzie. Dotyczy ona kwestii wytrzymałości sztukaterii styropianowej. Jak wiadomo, materiał ten nie zalicza się do wytrzymałych, jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie sztukateria gipsowa, która niestety także nie należy do zbyt odpornych. Nie tylko to jednak stanowi problem. Jest nim też bardziej wymagający montaż – konieczne staje się skorzystanie z usług fachowca. Jeśli komuś zależy przede wszystkim na wyjątkowym designie, sztukateria z gipsu będzie najlepszym wyborem.