Nowoczesny gabinet stomatologii

Stomatologia — jakie ma dziedziny, jak wybrać klinikę?

Artykuł partnera.

Stomatologia to dział medycyny, który zbiera raczej mieszane opinie. Wiele osób obawia się dentystów z racji na niemiłe przeżycia z przeszłości. Jest to jednak bardzo istotna część medycyny, która pozwala kompleksowo zadbać o stan jamy ustnej. Jakie są więc dziedziny stomatologii i jak wybrać odpowiednią klinikę do prowadzenia leczenia?

Jak wybrać klinikę stomatologii?

Miejsc, w których specjalnością jest stomatologia w Łodzi, można znaleźć całkiem sporo. Istnieje wiele klinik tylko i wyłącznie stomatologicznych, dzięki czemu każdy, kto chce zadbać o swoje uzębienie, ma niemały wybór. Jak jednak trafić na odpowiednie miejsce?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na różnorodność oferty. Dobre kliniki oferują zabiegi z wielu dziedzin stomatologii. Tylko to daje gwarancję kompleksowego zadbania o stan zębów pacjenta oraz całej jamy ustnej. Różnorodną ofertę może zapewnić na przykład Centrum Nowoczesnej Stomatologii w Łodzi. Jest to klinika, która oferuje zabiegi z zakresu periodontologii, stomatologii dziecięcej, implantologii, protetyki, chirurgii stomatologicznej czy endodoncji.

Dziedziny stomatologii

Stomatologia to dział medycyny, który znany jest od nawet kilkunastu tysięcy lat. Już wtedy wykonywano pierwsze, proste zabiegi dentystyczne. Obecnie dział ten jest tak szeroki, że dzieli się go na różne dziedziny. Co warto wiedzieć o każdej z nich i co oferuje stomatologia w Łodzi?

Stomatologia zachowawcza/endodoncja

Pierwsza, najczęściej wykorzystywana dziedzina, to stomatologia zachowawcza, do której można zaliczyć też endodoncję. Ten dział najczęściej zajmuje się próchnicą zębów, czy też ubytkami, które po niej pozostały. Z racji na to, że zalicza się do niego również endodoncję, jednym z jego sztandarowych zabiegów jest leczenie kanałowe.

Stomatologia dziecięca – pedodoncja

Kolejna dziedzina to pedodoncja. Stomatologia dziecięca zajmuje się uzębieniem u najmłodszych. Z tego powodu dentyści muszą spełniać nieco inne wymagania. Oprócz świetnych umiejętności oraz wiedzy muszą dysponować też odpowiednim podejściem do dzieci. Dzięki temu leczenie najmłodszych pacjentów jest znacznie prostsze.

Periodontologia

Periodontologia zajmuje się jamą ustną, a dokładniej przyzębiem i błoną śluzową jamy ustnej. Mowa tu więc o różnych schorzeniach dziąseł, kości wyrostka zębodołowego, ozębnej, czy okostnej. Przykładowe objawy leczone przez periodontologów to nieprzyjemny zapach z ust lub suchość w jamie ustnej.

Protetyka

Protetyka ma na celu przywrócenie pełnego i zdrowego uzębienia. Mowa tu więc o lekarzach wykonujących i zakładających różne protezy po to, by przywrócić jego naturalny wygląd i funkcjonalność.

Ortodoncja

Ortodoncja dba z kolei o odpowiedni profil zgryzu. Leczy się więc jego wady, a także inne nieprawidłowości związane z ustawieniem zębów. Do tego celu wykorzystywany jest najczęściej aparat ortodontyczny.

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to dziedzina, która najmniej zajmuje się zdrowiem jamy ustnej, a bardziej jej wyglądem. Mowa tu więc o różnego rodzaju licówkach, koronach, mostach i innych zabiegach, które mają na celu poprawić aspekt estetyczny uzębienia.