Pompy do beczek i inne akcesoria
Technologia

Pompy do beczek, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Stwierdzenie, że pompy do beczek to jedne z najbardziej uniwersalnych urządzeń pompujących, nie będzie z pewnością nadużyciem. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się zarówno w użytku prywatnym, jak i przemysłowym. Z powodzeniem mogą służyć do opróżniania lub napełniania zbiorników różnego rodzaju cieczami, tymi o wysokiej lub niskiej lepkości oraz zróżnicowanym stopniu agresywności chemicznej. Na rynku jest wiele różnego rodzaju pomp beczkowych, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Pompy do beczek i dodatkowe akcesoria – jak dobierać

O ile praktycznie wszystkie pompy do beczek mają zbliżoną do siebie konstrukcję, o tyle różnią się one między sobą rodzajem zastosowanego napędu oraz materiałami, z jakich są wykonane. I są to kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie tego typu urządzenia. Oczywiście kierujemy się w tym przypadku zastosowaniem, jakie planujemy dla pompy beczkowej.

I chodzi tutaj głównie o to, jakie medium będziemy za jej pomocą transportować, w jakich warunkach będzie się to odbywać i z jaką prędkością. Znaczenie ma także wysokość pompowania. Warto też wziąć pod uwagę dodatkowe akcesoria dla pomp beczkowych, takie jak pistolety, przepływomierze, węże czy uchwyty mocowania pompy.

Pompy beczkowe

Materiały konstrukcyjne i rodzaj silnika pompy beczkowej

Materiały, z jakich konstruowane są pompy do beczek, wpływają na możliwość ich zastosowania z konkretnymi mediami. Przykładowo dla cieczy agresywnych dedykowane są pompy do beczek wykonane z takich materiałów jak polipropylen, PVDV, stal nierdzewna czy Hastelloy. Do cieczy nieagresywnych można stosować pompy beczkowe z aluminium. Pompy różnią się również długością rury ssącej. Mogą być wyposażone także w funkcje dodatkowe, takie jak na przykład możliwość mieszania pompowanego medium.

Pompy do beczek różnią się pomiędzy sobą również rodzajami silnika. Do wyboru mamy silniki elektryczne oraz pneumatyczne. Na rynku znaleźć można pompy do beczek ręczne, które także znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i użytku prywatnym.