Korzystanie z magazynu samoobsługowego
Dom i Rodzina

Jak działają magazyny samoobsługowe?

Self storage to miejsce, gdzie możesz przechowywać przedmioty, które nie mieszczą się w Twoim mieszkaniu, domu czy biurze. Nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj rzeczy, jakie możesz przechowywać. W większości przypadków są to meble, przedmioty osobiste, towary handlowe lub rzeczy używane tylko okresowo (np. meble ogrodowe). Niektóre większe magazyny self storage oferują nawet możliwość przechowywania pojazdów – jak quady, motocykle, małe łodzie czy samochody.

Self storage nie ma jednej, określonej formy. Zazwyczaj takie miejsca znajdują się w ogrodzonym i monitorowanym parku magazynowym. Możemy wyróżnić trzy typy magazynów self storage:

  • Budynki parterowe z wydzielonymi sekcjami magazynowymi – swoją konstrukcją mogą przypominać garaże samochodowe. Są one rozmieszczone tak, aby można było dojechać pod drzwi wynajmowanego magazynu i bez problemów rozładować towar.
  • Wewnętrzne self storage – magazyny te są umieszczone w zamkniętym budynku z ogólnodostępnym miejscem do załadunku. Z reguły są one mniejsze, choć to nie jest reguła.
  • Kontenerowe magazyny self storage – to samodzielne magazyny, które są największe i najczęściej wykorzystywane do przechowywania maszyn, pojazdów i ciężkich ładunków.

Bez względu na typ magazynu self storage, jako najemca masz do niego nieograniczony i wyłączny dostęp. Możesz korzystać z niego kiedy chcesz, bez konieczności informowania o swojej wizycie.

Jak maksymalnie wykorzystać magazyn self storage?

Korzystanie z usługi self storage w Polsce jest proste i opiera się na zasadach wynajmu. Wymaga tylko wyboru dostawcy usług i podpisania z nim umowy na określony czas. Przed zdecydowaniem się na wynajem self storage, dobrze jest przemyśleć kilka kluczowych aspektów. Pomoże Ci to znaleźć ofertę, która zapewni Ci najlepszy stosunek jakości do kosztów.

Rozmiar magazynu self storage

Rozmiary magazynów self storage są bardzo różne, począwszy od 1 m2 a kończąc na nawet 48 m2. Pamiętaj jednak, że dostępność i rozmiar poszczególnych jednostek magazynowych zależy od dostawcy i charakteru jego działalności. Niektórzy dostarczają tylko niewielkie szafy, które mogą pomieścić kilka małych pudełek, podczas gdy inni specjalizują się w wynajmie dużych kontenerów magazynowych.

Czas trwania umowy

W większości przypadków, umowa może obowiązywać zarówno przez miesiąc, jak i przez wiele lat. Atrakcyjną opcją jest możliwość negocjacji warunków umowy przy wynajmie na dłuższy okres. W Gizo oferujemy Ci taką możliwość już przy wynajmie na okres dłuższy niż 3 miesiące! Dzięki temu, z usługi self storage mogą korzystać nie tylko duże firmy, które przechowują w magazynie towary na sprzedaż, ale również klienci indywidualni, którzy szukają wygodnego miejsca do przechowywania mebli podczas remontu lub szukają sezonowego miejsca na przechowywanie opon.

Położenie self storage

Magazyn do przechowywania rzeczy warszawa zwykle znajduje się w pobliżu dużych osiedli mieszkalnych i terenów przemysłowych. Dobrze jest wybrać takie, które ma dobre połączenia z wszystkimi częściami miasta.

Dostęp do udogodnień

Szczególnie zwróć uwagę na dostęp do maszyn i narzędzi do rozładunku, a także na wyposażenie magazynu self storage. Możliwość zakupu lub wynajmu półek, palet czy innych miejsc do przechowywania ułatwi transport ładunków i pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Nie jest to usługa dostępna w każdym parku magazynowym, ale może znacznie ułatwić korzystanie z self storage.

Bezpieczeństwo przechowywanych w self storage rzeczy

Wewnętrzne magazyny self storage są zazwyczaj zabezpieczone metalowymi drzwiami rolowanymi, a kontenerowe magazyny – drzwiami na zawiasach. Każdy z nich posiada indywidualny zamek, co oznacza, że pracownicy obiektu nie mają dostępu do przechowalni. Przed podpisaniem umowy wynajmu magazynu, zwróć uwagę na stan wnętrza i zabezpieczenia całego terenu, takie jak kamery i alarmy.

Warunki umowy wynajmu magazynu self storage

Przed podpisaniem umowy, upewnij się, że dokładnie zrozumiałeś wszystkie jej klauzule. Jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie spotkałeś się z niektórymi warunkami, poproś doradcę o wyjaśnienia. Im bardziej szczegółowa jest umowa, tym lepiej – to gwarancja Twojego bezpieczeństwa. W umowie najczęściej znajdziesz także zapisy dotyczące przechowywania konkretnych towarów: przedmiotów zdobytych nielegalnie, zwierząt, broni, toksycznych substancji czy łatwo psującej się żywności. Pamiętaj, że dostawca nie ma prawa kontrolować zawartości Twojego self storage, ale nie ponosi również odpowiedzialności za to, co się w nim znajduje.