Elegancja narzuta na łóżku.
Bez kategorii

Dobrze dobrana narzuta na kanapę i fotel da Ci więcej niż myślisz

Dobrze dobrana narzuta na kanapę, albo ustawiony w salonie fotel może dać nam zdecydowanie więcej, niż można by się spodziewać. Dzięki narzucie nawet najzwyklejsza kanapa, czy fotel mogą stać się meblami niezwykłymi, które nadadzą uroku mieszkaniu i wprowadzą do niego zupełnie nowy i świeży klimat. Dlatego też ważne jest, by umieć takie narzuty dobrać dobrze do mieszkania.

Kolorystyka narzut – w jaki sposób ją wybierać?

Przede wszystkim należy pamiętać, by komplet narzut na kanapę i fotele powinien być dopasowany kolorystycznie do tych mebli, na których będzie używany. Warto przy tym również mieć na uwadze to, że narzuty z całą pewnością będą wpływać na wygląd mebli, a ich kolor powinien być dostosowany również do kolorów ścian i pozostałych elementów wyposażenia danego pomieszczenia. Bardzo często meble dobiera się w taki sposób, by kontrastowały z kolorystyką pokoju, w którym się znajdują. W takim wypadku dobrze jest zdecydować się na narzuty w kolorach zbliżonych do mebli, ale różniących się na przykład o jeden ton kolorystycznie, nieco ciemniejszych, albo nieco jaśniejszych. Jeżeli z kolei meble dobrane są w taki sposób, by nie kontrastowały z kolorystyką ścian, ale raczej ją uzupełniały, to można rozważyć zakup narzut w kolorach kontrastujących. W takim wypadku narzuty będą mocnym akcentem w wystroju wnętrza i z całą pewnością nadadzą mu charakteru.

Narzuty gładkie i wzorzyste – kiedy zdecydować się na jedne, a kiedy na drugie?

Podobnie ma się sprawa w kwestii wzoru tkanin. Najczęściej poleca się by do foteli i kanap obitych gładkim materiałem wybierać narzuty wzorzyste, a do mebli wzorzystych narzuty gładkie. Narzuty z gładkiego, prostego materiału na meblach o podobnym charakterze świetnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w sposób minimalistyczny. Eleganckie narzuty do salonu, kiedy meble obite są materiałem ze wzorami, mogą być również wzorzyste, ale by uniknąć nadmiernej pstrokacizny, konieczne jest pewne doświadczenie. Warto postawić na bardzo podobny wzór, różniący się jedynie nieznacznie kolorystycznie.

Materiał, z jakiego wykonane są narzuty i jego znaczenie

W analogiczny sposób łączy się ze sobą materiały gładkie i z wyraźną fakturą. Grube narzuty, które wykonano z materiału o bardzo dobrze widocznej strukturze, doskonale sprawdzą się na meblach o tapicerce gładkiej. Ekskluzywne narzuty na kanapę i fotele najczęściej dobierane są w ten właśnie sposób. Z kolei narzuty z materiałów o gładkiej powierzchni mogą być uzupełnieniem stylizacji w przypadku mebli tapicerowanych grubymi materiałami o wyraźnej fakturze.