Kobieta czytająca książkę
Literatura

4 zalety czytania książek

Poprawa koncentracji, większy zasób słownictwa i zdobywanie nowej wiedzy – naukowcy wyliczają zalety, jakie książki wnoszą do naszego życia. Czy czytanie może być najlepszą inwestycją w nas samych?

Jak się okazuje, książki nie tylko przekazują nowe informacje, ale także stymulują mózg i poprawiają jego funkcjonowanie. Sprawdzamy, jakie są najważniejsze zalety czytania książek w każdym wieku!

1. Nauka koncentracji i skupienia

Książki są szczególnie zalecane małym dzieciom oraz uczniom. Dlaczego? Przede wszystkim czytanie uczy koncentracji oraz skupienia. W przeciwieństwie do internetu, gdzie wiedza jest podawana w sposób fragmentaryczny, książki dostarczają szczegółowych informacji. Jednocześnie wymagają one większego zaangażowania oraz skupienia się. Tym samym uczą koncentracji, co jest szczególnie istotne w przypadku młodych osób, których uwaga jest ciągle rozpraszana przez media i internet. Żeby zachęcić najmłodszych do lektury, możemy kierować się ich preferencjami. Bogatym źródłem wielu tytułów jest księgarnia internetowa, w której każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

2. Poprawa pamięci

Czytanie to także sposób na tworzenie nowych synaps w mózgu. Rozbudowana fabuła sprawia, że chcąc nie chcąc nasz umysł musi zapamiętać szereg nowych postaci oraz miejsc. Pozwala to na poprawienie naszej pamięci. Łącząc nową wiedzę ze znanymi wcześniej faktami, stymulujemy mózg do wysiłku i tworzenia nowych połączeń między neuronami. Jednocześnie uczymy się nowych słów i poszerzamy ich zakres. Dzięki temu nie tylko powiększymy naszą wiedzę, ale także poprawimy jakość naszych konwersacji. Z kolei wzrost elokwencji wpływa na naszą pewność siebie, dzięki czemu mniej boimy się publicznej wypowiedzi i dążenia do swoich celów. Co więcej, badania wykazały, że osoby, które regularnie czytają książki, znacznie częściej biorą udział w wydarzeniach kulturalnych i odwiedzają wystawy sztuki.

3. Rozwój osobisty

Dzisiaj rozwój osobisty jest odmieniany przez wszystkie przypadki zwłaszcza w internecie. Wykłady, filmy oraz podcasty nie zastąpią nam jednak bezpośredniego kontaktu z książką. Mamy tutaj na myśli nie tylko pozycje związane z szeroko pojętym coachingiem czy psychologią, ale także tytuły obyczajowe. Książki uczą nas wrażliwości. Wczuwanie się w przeżycia bohaterów rozwija naszą empatię, dzięki której lepiej możemy zrozumieć drugiego człowieka, także tego w prawdziwym życiu.

4. Redukcja stresu

Jedną z najstarszych metod na zwalczanie stresu jest… czytanie. W trakcie niego stajemy się znacznie spokojniejsi, a nasze serca zaczyna wolniej bić. Pomimo że każda lektura może nas pochłonąć, ważne jest również, co czytamy. Na późne wieczory sprawdzą się pozycję beletrystyczne i lektura piękna. Powieści pozwolą nam się uspokoić, a także oderwać od codziennych zmartwień, zanim zaśniemy. Z kolei tytuły poradnikowe oraz naukowe warto zostawić na wcześniejszą porę dnia, kiedy nasz mózg nie będzie zmęczony po całym dniu. W poszerzeniu naszej domowej biblioteki pomoże nam księgarnia internetowa, która oferuje znacznie większy wybór tytułów niż stacjonarne miejsca.