Palnik gazowy
Technologia

Kuchenka gazowa czy gazowo-elektryczna? Którą wybrać?

Choć obecnie najbardziej popularne są nowoczesne płyty grzewcze, kuchnie wolnostojące wciąż są chętnie wybierane do tradycyjnych mieszkań. Są stosunkowo tanie, funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, a do tego nie przypominają już kuchenek, na których gotowało się w minionej epoce. Wiele osób decyduje się na zakup kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej. Oba modele mają płyty zasilane gazem, co przekłada się na niskie koszty eksploatacyjne.

Kuchenka gazowa – tania w zakupie i eksploatacji

Kiedyś kuchenka gazowa znajdowała się w każdym gospodarstwie domowym. Za jej zakupem przemawiała przede wszystkim niska cena i brak problemów związanych z dostępem do energii elektrycznej. Taka kuchenka jest w pełni zasilana gazem, dzięki czemu jest znacznie tańsze w eksploatacji niż model zasilany prądem. Obecnie taka kuchenka jest wybierana raczej przez osoby starsze i tradycjonalistów. Niestety nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie, ponieważ istnieje możliwość ulatniania się gazu w przypadku niesprawnej instalacji lub przypadkowego zgaśnięcia płomienia z powodu przeciągu lub zalania wodą palnika. Poza tym piekarnik gazowy oferuje tylko możliwość pieczenia konwencjonalnego, czyli góra-dół. Choć jest to odpowiedni sposób grzania do różnego rodzaju ciast, bardzo ogranicza możliwości kulinarne.

Kuchenka gazowo-elektryczna – połączenie tradycji i nowoczesności

Większą popularnością w stosunku do kuchenki gazowej, cieszy się kuchnia gazowo-elektryczna, np. marki Amica, Beko czy Gorenje. Dobrze sprawdzi się ona zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Wykorzystuje bowiem dwa źródła zasilania – płyta wymaga podłączenia do instalacji gazowej, a piekarnik do sieci elektrycznej. Jest to więc idealna kuchenka dla osób, które nie chcą rezygnować z tradycyjnego gotowania na ogniu, ale cenią sobie możliwość pieczenia potraw w piekarniku z wykorzystaniem różnych sposobów grzania. Ich oferta jest obecnie bardzo duża. Do wyboru mamy kuchnie gazowo-elektryczne z termoobiegiem, prowadnicami teleskopowymi czy wydajnymi palnikami WOK. Warto dodać, że za takie kuchenki zapłacimy nawet o połowę mniej niż w przypadku płyty grzewczej i piekarnika do zabudowy.

Czym można samodzielnie podłączyć kuchenkę gazową?

Wszystkie sprzęty AGD, które jako źródło zasilania wykorzystują gaz, muszą zostać podłączone przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Ten wymóg jest podyktowany kwestiami bezpieczeństwa, gdyż nieprawidłowo zamontowana kuchenka gazowa może nawet wybuchnąć. Właśnie z tego względu montaż, przeróbki czy naprawy kuchenek gazowych i gazowo-elektrycznych muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowanego instalatora. Jeśli będziemy chcieli sami podłączyć kuchenkę albo ją naprawić, utracimy gwarancję producenta.

Kuchenka gazowa

Gdzie powinna stać kuchenka gazowa?

Z racji tego, że kuchenki zasilane są gazem, ich ustawienie będzie uzależnione nie tylko od preferencji właściciela, ale również od aktu prawnego. Kuchenka w pełni gazowa czy gazowa z piekarnikiem elektrycznym musi się znaleźć przynajmniej 0,5 metra od okna. Dzięki temu silny poryw wiatru nie zdmuchnie płomienia i ryzyko ulatniania się gazu zostanie ograniczone. Podobnie sytuacja wygląda ze zlewozmywakiem. Nie powinno się stawiać obok niego kuchenki, ponieważ woda może zalać palniki lub po prostu pryskać na rozgrzaną patelnię. Pamiętajmy również, aby nie stawiać kuchenki w pobliżu lodówki, gdyż wydzielane przez nią ciepło sprawi, że będzie ona pracować intensywniej. W rezultacie lodówka zużyje więcej energii elektrycznej, co tylko zwiększy nasze rachunki za prąd.

Zastanawiasz się, ile kosztuje kuchenka gazowa i gdzie można ją tanio kupić?