Poukładane płyty na półce obok słuchawek
Kultura

Top 4 polskich albumów, które uzyskały status platynowej płyty

Platynowa płyta to jedno z najważniejszych wyróżnień w branży muzycznej na całym świecie. Tytuł ten nadawany jest krajowym wykonawcom po sprzedaży 30 tysięcy egzemplarzy danej płyty w Polsce. Poniżej przedstawiamy więc kilka najlepszych albumów, które uzyskały tytuł platynowej płyty w kraju nad Wisłą.

Platynowy album zespołu Łzy W związku z samotnością

Nie da się ukryć, że polska muzyka rozrywkowa wczesnych lat 2000 miała w sobie pewien ponadczasowy urok. W związku z samotnością to druga płyta zespołu Łzy z Adamem Konkolem na czele. Wydawnictwo swoją premierę miało w lipcu 2000 roku i już w ósmym miesiącu osiągnęło ósmą pozycję na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Album W związku z samotnością uzyskał status platynowej płyty 16 stycznia 2002 roku.

Dla miłośników Adama Konkola oraz zespołu Łzy W związku z samotnością może być jedną z najważniejszych płyt polskiej muzyki rozrywkowej i rockowej. Wydawnictwo zawiera w sobie bowiem największe przeboje grupy. Singlami z drugiej płyty Łez były bowiem takie hitowe utwory, jak Narcyz się nazywam, Agnieszka. Album wydany został nakładem wydawnictwa jego realizatorem był Grzegorz Kubek, a nagrania odbywały się w studiu Deo Recording w Wiśle.

Pierwszy album Marcina Wyrostka Magia Del Tango

Marcin Wyrostek to akordeonista, który dał się poznać szerszej publice, przy okazji występów w jednej z polskich edycji programu Mam talent. Zwyciężył on w finale w 2009 roku, w którym to również miała miejsce premiera jego debiutanckiej płyty Magia Del Tango.

Album pokrył się złotem w 2010 roku, a w 2011 uzyskał tytuł potrójnej platynowej płyty. Nie powinno być to zresztą zaskoczeniem, ponieważ muzyka Marcina Wyrostka została doceniona przez słuchaczy dość szybko, zajmując pierwsze miejsce na liście OLiS. Na album Magia Del Tango składa się osiem utworów instrumentalnych, a płyta wydana została przez Polskie Radio Katowice.

Hitowy polski album Golec uOrkiestra 2

Mało z polskich piosenek miało tak duży wpływ, jak te zawarte na drugiej płycie braci Golców. Album Golec uOrkiestra 2 został wydany 4 października 2000, a do 10 czerwca 2009 pokrył się czterokrotną platyną. Jednym z największych przebojów zespołu, zawartym właśnie na tej płycie, jest Ściernisko, którego refren cytował nawet amerykański prezydent George W. Bush podczas wizyty w Polsce w 2001 roku.

Trzeci album Moniki Brodki Granda

Monika Brodka to jedna z bardziej znanych polskich wokalistek. Jej muzyka trafia do szerokiej publiki, choć jest także doceniana przez krytyków z branży muzycznej. Doskonale widać to na przykładzie jej trzeciego studyjnego albumu muzycznego Granda. Wydawnictwo to w 2011 roku uzyskało nie tylko tytuł podwójnej platynowej płyty, ale również zostało nagrodzone podczas gali Fryderyki w kategoriach album roku pop oraz produkcja muzyczna roku.

Zastanawiając się więc następnym razem, czego posłuchać, warto zdecydować się na powrót do najlepszych albumów, które uzyskały tytuł platynowej płyty. Jednymi z najlepszych przykładów będą tu W związku z samotnością zespołu Łzy, Magia Del Tango Marcina Wyrostka, Granda Moniki Brodki oraz Golec uOrkiestra 2 braci Golców.