Dziewczyna na psychoterapii online
Rozwój

Zalety psychoterapii przez internet

Artykuł partnera.

Pandemia i wojna na Ukrainie destrukcyjnie wpłynęła na naszą kondycję psychofizyczną i odcisnęła swoje piętno na życiu całych społeczeństw.

Nowa rzeczywistość w której przyszło nam funkcjonować, spotęgowała istniejący już przecież problem samotności, która w tych nienaturalnych i nie spotykanych wcześniej na tą skalę warunkach permanentnej izolacji, zrodziła wiele dodatkowych przypadłości z zakresu zdrowia psychicznego, które w większości przypadków wymagały podjęcia leczenia. Brak możliwości przeprowadzenia stacjonarnych sesji terapeutycznych w tym czasie, doprowadził do powstania nowego formatu leczenia, tj. psychoterapii online, która pomimo trudnych początków wyrażanych w braku zaufania co do jej efektywności zarówno ze strony świata nauki jak i samych pacjentów, finalnie przełamała bariery sceptycyzmu, udowadniając swoją skuteczność w toku wielu naukowych badań.

 Czym jest psychoterapia online?

 Psychoterapia online w jej fundamentalnych założeniach nie różni się niczym od tradycyjnej, gabinetowej wersji. Podczas trwających około 50 minut sesji, terapeuci starają się realizować dokładnie ten sam plan leczenia jak w przypadku stacjonarnej formy spotkań. Kluczową różnicą jest miejsce spotkań, którym dla terapii online jest wideokonferencja ze specjalistą za pomocą urządzeń posiadających kamerę oraz możliwość podłączenia do internetu takich jak np. komputer, telefon lub tablet. Jak pokazują statystyki, większość pacjentów w trakcie spotkań najczęściej korzysta z aplikacji Skype, Messenger, Zoom oraz Whatsapp.

W dzisiejszych czasach działają już dziesiątki serwisów oferujących psychoterapię online, a ich liczba stale rośnie, wpływając na podniesienie standardu obsługi pacjenta i jakości oferowanych usług oraz dając nam możliwość szybszego niż kiedykolwiek wcześniej umówienia terminu najbliższej sesji terapeutycznej.

Jakie są zalety psychoterapii online?

Psychoterapia online posiada wiele zalet spośród których respondenci najczęściej wskazują na poniższe ich przykłady:

  • terapia online może odbywać się w dowolnie wybranym przez nas miejscu, zapewniając tym samym komfort natury logistycznej i większą elastyczność czasową w planowaniu terminu spotkania
  • terapia online dzięki swojej formule jest dostępna dla każdego, dając szansę na objęcie leczeniem pacjentów z terenów podmiejskich i wiejskich, którzy do tej pory najczęściej nie mieli tej możliwości z uwagi na brak dostępu do placówek i specjalistów zapewniających tą formę opieki
  • terapia online pozwala niejako pozostać anonimowym ze swoimi problemami, wpływając pozytywnie na podjęcie decyzji o leczeniu, która często była odsuwana w czasie z uwagi na strach przed spotkaniem w placówce znajomych twarzy, które mogłyby dowiedzieć się o naszych problemach
  • terapia online to często spora oszczędność pieniędzy i czasu potrzebnych na dotarcie do miejsca w którym odbywają się sesje stacjonarne

Psycholog online – na co zwrócić uwagę podczas szukania ofert?

Zdecydowanie powinniśmy poświęcić swój czas i uwagę tylko na zapoznanie się z ofertą serwisów, które zatrudniają certyfikowanych terapeutów. Nie bez znaczenia będzie również długość funkcjonowania na rynku, dzięki której z łatwością sprawdzimy referencje od pacjentów korzystających z ich pomocy. Przykładem miejsca, które spełnia powyższe kryteria, może być jeden z pierwszych tego typu portali – trzymsie.pl, który od samego początku swojego istnienia korzysta z usług najlepszych specjalistów i nieustannie stara się podnosić jakość swoich usług.

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy terapeuty?

Nie bez powodu mówi się, że zdrowie psychiczne jest nie tylko podstawą naszego udanego życia społecznego, ale i stanowi niezbędny składnik właściwej kondycji fizycznej. Jeśli czujemy, że problemy, które spotykamy na swojej drodze nas przerastają, umówmy się na konsultację ze specjalistą, wspólnie starając się znaleźć istotę problemu.

Obecnie nie ma badań, które poddają w wątpliwość skuteczność terapii online. Dodatkowo, jej obecna i w dalszym ciągu rosnąca dostępnością powinna być impulsem, aby regularnie dbać o tą jakże ważną sferę naszego życia.