Ogrzewanie sufitowe.
Dom i Rodzina

Zalety elektrycznego ogrzewania sufitowego

Klimat w naszym kraju wydłuża sezon grzewczy niemal do sześciu miesięcy w roku. Nic dziwnego, że konstrukcje związane z ogrzewaniem pomieszczeń cieszą się ogromną popularnością. Jednym z rozwiązań, które dopiero zdobywa zainteresowanie rodzimych inwestorów, jest ogrzewanie montowane przy suficie. Dlaczego warto zwrócić uwagę na tę propozycję?

Jak działa ogrzewanie sufitowe elektryczne?

Zacznijmy od opisania zasady działania ogrzewania sufitowego elektrycznego. Produkty tego typu to głównie maty, folie i panele wyposażone w system emitujący promienie podczerwone. Nie ogrzewają one powietrza wewnątrz pomieszczenia i nie wykorzystują przy tym zasady unoszenia się ciepła w górę. Promienie skierowane na elementy wykończeniowe oddają im energię, dzięki czemu te się nagrzewają. Następnie oddają ciepło do otoczenia. Cały proces przypomina nieco ogrzewanie przez promienie słoneczne. Warto dodać, że promienie podczerwone nie są w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia człowieka. 

Jak wskazuje nazwa, konstrukcja zasilana jest prądem elektrycznym. Będzie to korzystne przede wszystkim dla inwestorów, którzy nie chcą tracić miejsca na budowę kotła grzewczego i czasu na jego obsługę. Dodatkowo prąd elektryczny pozyskiwany z paneli fotowoltaicznych czy wiatraków montowanych wokół domu może być całkowicie ekologiczny i niemal bezpłatny.

Ogrzewanie sufitowe elektryczne i jego przewaga nad tradycyjnymi grzejnikami

W wielu krajach Zachodniej Europy ogrzewanie sufitowe elektryczne jest bardzo popularnym i często stosowanym sposobem na podniesienie temperatury wewnątrz pomieszczeń. W naszym kraju wciąż czekamy na jego rozkwit, ponieważ w wielu kwestiach przeważa nad tradycyjnymi grzejnikami. Szczególnie jeśli wybieramy wysokiej jakości produkty oferowane przez TERMOFOL.

Jakie zalety ma taka metoda? Przede wszystkim ogrzewanie sufitowe elektryczne montowane na suficie za warstwą paneli nie zajmuje dodatkowego miejsca. Wpływa to na większe możliwości zagospodarowania pomieszczeń, a także na poprawę estetyki. Panele są niewidoczne, konstrukcję bez problemu można zamaskować, a brak grzejników pozwala na wprowadzenie do wnętrza modnego minimalistycznego charakteru.

Ogrzewanie z wykorzystaniem paneli grzewczych uznawane jest również za bezobsługowe. Nie ma potrzeby pilnowania paliwa i popiołu w piecu węglowym, czy podnoszenia temperatury. Raz ustawiona, będzie utrzymywana przez cały czas. Istnieje też możliwość zaprogramowania sekwencji ogrzewania, która będzie dostosowana do planu dnia domowników.

W jakich miejscach warto zamontować ogrzewanie sufitowe elektryczne?

Możliwość montażu w dowolnym miejscu to jedna z zalet ogrzewania sufitowego elektrycznego. Sufit zawsze jest przestrzenią niezagospodarowaną i poza oświetleniem brak na nim jakichkolwiek elementów wykończeniowych. Montując tam system ogrzewania, unika się problemów związanych z ustawieniem mebli czy wykładzin charakterystycznych dla ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie sufitowe elektryczne to także znakomite rozwiązanie przy poddaszach. Maty można ułożyć na nieregularnych konstrukcjach połaci, co ułatwi zagospodarowanie tej strefy i nie będzie wymagało podniesienia poziomu podłogi.