Studenci na sali wykładowej
Nauka Rozwój

USOS PRZ – studia w praktyce

Wiedza jaką zdobywa się na studiach nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Niestety, ale część systemów jest niedostosowanych do obecnych w firmach procedur, technologii czy standardów. Dla polepszenia komunikacji powstają systemy takie jak USOS PRZ i nie tylko.

Być na czasie

Bardzo szybko zmieniająca się rzeczywistość wymaga od nas nie tylko zmiany sposobu patrzenia na to co oczywiste, ale też całkiem inaczej musimy budować swoją karierę. O ile kiedyś wystarczyło mieć kogoś z rodziny na wysokim stanowisku, tak teraz może to być tylko pomocą przy szukaniu dobrego miejsca pracy. Oczywiście wykształcenie liczy się również, ale nie jest gwarancją kariery. Chociaż i to się zmienia, uczelnie odpowiadają na rynek pracy i współpracują z firmami.

Świadome budowanie swojej przyszłości

Nic nie daje takiej satysfakcji jak spełnienie się na ścieżce zawodowej. Nie chodzi tu o poświecenie swojego życia dla firmy. Raczej trzeba tak organizować swoje życie i budować karierę, aby praca dawała nam satysfakcję nie tylko finansową. Przeglądając przedmioty i ich zakresy możemy od razu określić czy dany kierunek pokrywa się z naszymi predyspozycjami czy dotychczasowym doświadczeniem.

Uprawnienia i dostęp do USOS PRZ

Bardzo wielu specjalistów z różnych dziedzin ma zamkniętą drogę rozwoju swojej kariery właśnie ze względu na brak kierunkowego wykształcenia wyższego. Okazuje się, że często zawód jaki sobie wybierzemy albo zaczniemy wykonywać jest inny niż nasze studia. Jeśli czujemy się w nim dobrze warto uzupełnić też wykształcenie kierunkowe. Ułatwimy sobie w ten sposób zdobycie uprawnień czy lepszy argument w starcie na wyższe stanowisko. Poza tym mając dostęp do systemu możemy zdobywać materiały, a na uczelni kontakty, które nam mogą pomóc w karierze.

Dziewczyna czytająca książkę na Kindle
pixabay.com

Szkolenia dla studenta

Będąc studentem nawet zaocznym ma się bardzo duże szanse uczestnictwa w wielu kursach międzynarodowych. Część z nich jest sponsorowanych przez uczelnie, także warto się zastanowić nad tymi możliwościami. Ułatwieniem w załatwianiu większości spraw administracyjnych jest system USOS PRZ, który usprawnia przesyłanie dokumentacji i nie tylko. Wszystkie praktycznie informacje możemy znaleźć na swoim koncie.

Rozwój osobisty

Zwykle na studiach w grupach spotyka się mnóstwo różnych ludzi i o konflikty czy różnice zdań są nieuniknione. Dlatego jeśli chcemy się sprawdzić jako liderzy czy mediatorzy to taka grupa jest idealnym organizmem do sprawdzania i kształtowania swoich sił. Dane jakie wtedy zbierzemy mogą nam pomóc w przyszłości. Wybór studiów także nie może być wypadkową decyzji tylko przemyślanym przedsięwzięciem. Nie trwają one zresztą rok, ale kilka lat wiec nie mogą być to lata stracone.

Czasy kiedy jedną pracę miało się przez całe praktycznie życie są już dawno za nami. Obecnie zmiana pracy to nauka nowych rozwiązań. Z jednej strony firma i pracownik musi przejść etap aklimatyzacji i nauki zadań na nowym stanowisku. Studia uczą nas właśnie takiego szybkiego dostosowywania się do nowych sytuacji. Im więcej mamy wyzwań tym lepiej dla nas. Oczywiście dedykowane do tego systemu mają za zadnie ułatwić wiele spraw studentom, mimo to czekają na nich nowe wyzwania.

Źródła: