Traktor w polu
Technologia

Traktorek do koszenia i jego utrzymanie

Do niedawna traktorek do koszenia trawy używany był w przestrzeni publicznej przez służby miejskie lub przez wyspecjalizowane firmy do koszenia parków rozrywki. Obecnie z takich urządzeń korzysta większość właścicieli przydomowych trawników i ogrodów. Traktorki nie tylko znacząco przyspieszają czas pracy poświęcony na koszenie – sprawiają też, że praca mija w wygodnej, nieobciążającej kręgosłupa pozycji. Jakie są pozostałe powody, dla których warto zastanowić się nad zakupem traktorka do koszenia?

Wybór traktorka do koszenia trawy

Decydując się za zakup traktorka do trawy, warto wybrać taki system zbierania skoszonej trawy, który będzie najbardziej optymalny dla właścicieli ogrodu. Wśród dostępnych części do traktorka wyróżnia się tradycyjne kosze i pojemniki, które chronią powierzchnię ogrodu przed zalegającą trawą.

Wybrać można także traktorek z systemem wyrzutu bocznego – będzie to najlepsze rozwiązanie dla osób, które posiadają kompostownik i zbierają nawóz organiczny. Można także wybrać traktorek z opcją mielenia trawy, która będzie odpowiednim nawozem dla trawnika. Trzeba tylko pamiętać, że wymaga częstego koszenia.

Jak dbać o traktorek do trawy?

Traktorki ogrodowe są często używane przez wielu miłośnika zieleni. Nic tak nie cieszy, jak równo skoszona, własna trawa w ogrodzie. Żeby trawa rosła silna i zdrowa, trzeba ją regularnie przycinać – przy takiej eksploatacji warto pamiętać, by systematycznie robić przegląd części do traktorka. Warto nauczyć się sprawdzać, czy wymiany nie wymaga koło pasowe do paska napędu noży lub koło pasowe do traktorka na adapterze noża.

Nawet drobne usterki przy nożach kosiarki mogą wpływać na jakość koszonej trawy. Koła pasowe traktorka to niewielkie części zapasowe, jednak odpowiadają także za napinanie pasa napędu jazdy – warto o nie dbać. Aby zakupiony traktorek do koszenia służył przez lata, trzeba o niego dbać – myć noże po każdym użyciu, a sam traktor zawsze oczyścić po skończonej pracy. Benzyna w traktorku do koszenia powinna być zużyta w czasie krótszym niż 2 miesiące.

Atrakcyjne dodatki do traktorka koszącego

Wśród wielu zalet traktorków do koszenia trawy, wybija się jedna: wielozadaniowość. Dostępne części do traktora szybko przeistoczą go w najpotrzebniejsze urządzenie zimowe – czyli pług! Wystarczy dokupić łańcuch śniegowy, pług oraz przyczepkę do piasku i z typowo letniego sprzętu otrzymujemy zimowy.

Nie trzeba już kupować osobnej odśnieżarki, która wymaga nie tylko miejsca do przechowywania, ale także regularnych przeglądów i wymiany części. Jedno urządzenie zajmuje mniej miejsca, wygodniej jest je serwisować jako jeden sprzęt i co najważniejsze- części do traktorka są o wiele łatwiej dostępne, niż akcesoria do odśnieżarek, na które sezon trwa w Polsce bardzo krótko. Kosiarki z traktorkiem mogą także posłużyć jesienią do zbierania liści – warto pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika, by nie dopuścić do spleśnienia liści. Jeśli traktorek do trawy będzie wykorzystywany zimą i jesienią, i tak warto go garażować lub okrywać pokrowcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.