Tablicja manipulacyjna.

Tablice manipulacyjne jako pomoc w rozwoju brzdąca

Obserwowanie jak dziecko się rozwija i oglądanie jak stawia swoje pierwsze kroki (dosłownie i w przenośni) to wielka radość dla każdego rodzica. Często jednak zastanawiają się, jak mogą wspomóc dziecko w tym procesie?

Filozofia Montessori

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi filozofia wychowania, stowrzona przez włoską lekarkę. Wszechstronny rozwój dziecka to główna idea, która jej przyświęca. W jej myśl należy dostosować całe środowisko dziecka do jego potrzeb, tak aby mogło swobodnie z niego korzystać i się go uczyć. Przykładem może być modne ostatnio tworzenie dzieciom własnych mini kuchni, gdzie mogą wykonywać proste czynności np. przygotowywać pod okiem opiekunów sałatki, myć warzywa, czy wycierać naczynia. W ten sposób wspiera się rozwój dzieci pod wieloma kątami i pokazuje, jak wygląda świat dorosłych.

Tablica manipulacyjna, czyli edukacja poprzez zabawę

W duchu idei Montessori powstały tablice manipulacyjne, czyli drewniane panele, często w wielu wzorach i kolorach, do których przymocowane są różnego rodzaju elementy, wymagające umiejętności manualnych i zręczności. Klamki, zamki, zasuwki, guziki, czy przyciski — to tylko niektóre przedmioty codziennego użytku, które są elementem tablicy manipulacyjnej. Na co dzień te rzeczy wzbudzają dużą ciekawość u dzieciaków, w ten sposób można pokazać im ich działanie w sposób dla nich bezpieczny i odciągnąć od nieodpowiednich dla nich miejsc i przedmiotów.

Rozwój umiejętności motorycznych

Umiejętności motoryczne to jedne z podstaw rozwoju dzieci. Niedopilnowanie rozwoju tych cech może być powodem do wielu problemów w późniejszych latach dziecka, dlatego tak ważne jest rozwijanie ich od małego. Tablice motoryczne działają na zmysły dzieciaków i dają im możliwość rozwoju koordynacji, ruchów ręka-oko i psychomotoryki. Dzięki wielości elementów, ich kolorom i różnorodności brzdące mogą przesuwać różne ruchome części, dopasowywać detale, czy naciskać i ściskać. Taka stymulacja mózgu pozwala wypracować siłę nacisku i poznać przedmioty codziennego użytku. Poznawanie poszczególnych elementów tablicy i zabawa nimi na nowo pomaga poznwać coraz to nowe umiejętności i ćwiczyć je.

Kreatywność i poznawanie nowych słów

Tablice Montessori są nie tylko okazją do rozwoju motoryki, ale również dają szansę na poznawanie nowych słów i nazw przedmiotów. Nauczyciele, czy rodzice mogą z maluchami ćwiczyć je poprzez zabawę z poszczególnymi przedmiotami na tablicy. Daje to także możliwość na naukę nowych słów w języku obcym — dzięki dziecięcej ekscytacji można zapewnić więcej nauki niż w normalnych warunkach, ponieważ rozentuzjazmowane maluchy nawet nie zauważą, że uczą się nowych rzeczy. Tego rodzaju zabawki pokazują dzieciakom, jak wszechstronny jest świat i z jak wielu elementów jest zbudowany, co daje im szansę na rozwój wyobraźni i kreatywności.

Nietypowa zabawka

Angażujące zabawki to świetny pomysł na prezent dla dziecka. Wyjątkowa i niepowtarzalna tablica manipulacyjna nie tylko oferuje możliwość rozwoju wielu umiejętności, ale jest też ciekawym i intrygującym przedmiotem dla oka malucha. Tablice mogą mieć najróżniejsze kształty i kolory, a także posiadać wiele rozmiarów. Istnieje możliwość samodzielnego wykonania tablicy manipulacyjnej, co pozwala nam na wybranie przedmiotów, które będzie poznawało nasze dziecko, a także daje nam to możliwość rotacji elementów, już wielokrotnie używanych i poznanych przez brzdąca.

Tablica manipulacyjna to świetny wybór dla każdego dziecka, który pozwala na wszechstronny rozwój i poznanie otaczającej go rzeczywistości.