Kobieta na szkoleniu dla trenerów psów
Rozwój

Szkolenia dla trenerów psów – kiedy zacząć pracę z psem?

Decydując się na psa musimy zdawać sobie sprawę, że nie jest to tylko i wyłącznie przyjemność, a także praca, którą musimy włożyć w jego wychowanie oraz opieka i troska medyczna, jaką musimy mu zapewnić. Pies tak naprawdę uczy się od pierwszych dni swojego życia, najpierw obserwując swoją matkę, później wchodząc w różne interakcje ze swoim rodzeństwem, z którym budują hierarchię i uczą się życia społecznego. Psy są zwierzętami, które lubią się uczyć i lubią również mieć czarno białe zasady, dlatego tak istotne w ich życiu jest prawidłowe szkolenie psa. Pomogą przy tym kursy behawiorystów zwierząt oraz szkolenia dla trenerów psów. Na takich szkoleniach możemy dowiedzieć się czegoś więcej o psychice psów, zrozumieć ich potrzeby, a także dowiedzieć się jak powinno przebiegać szkolenie i trening naszego psa.

Od czego zacząć szkolenie naszego psa?

Psy przez pierwsze 14 tygodni swojego życia chłoną wiedzę i nawyki jak gąbka. Jest to kluczowy okres w życiu psów. Z tego powodu tresurę psów powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej. Zwierzak musi poznać panujące w domu zasady, dzięki temu jego relacja z właścicielem będzie znacznie lepsza. Nawet kiedy nasz pies jest zbyt mały, by zabierać go na spacery możemy rozpocząć z nim naukę o tym czego nie wolno mu robić, a za co będzie nagrodzony. Młodym psom musimy zapewnić odpowiednią opiekę medyczną, z tego względu w pierwszych miesiącach jego życiu musimy pilnować przede wszystkim różnego rodzaju szczepień. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do różnych problemów, przez co właściciel później może nie dawać sobie rady.

Szkolenie swoich młodych psów można rozpocząć w tak zwanych psich przedszkolach. Tam dostępne są różne kursy dla behawiorystów zwierząt oraz szkolenia dla trenerów psów. Takie szkolenia ułatwią nam trenowanie psa samodzielnie, jednak w sytuacjach kiedy nie dajemy sobie z czymś rady warto jest sięgnąć po pomoc do specjalisty lub samemu wybrać się na taki kurs. Musimy pamiętać o tym, że trening psa jaki rozpocznie się na jakichś zajęciach musimy kontynuować w domu. Jest to konieczny, by utrwalić określone zachowania poza miejscem szkolenia co jest kluczowe w szkoleniu naszego psiego przyjaciela.

Jak należy szkolić psa?

Podczas szkolenia psów musimy pamiętać o tym, by nie męczyć go różnymi nowymi zadaniami czy poleceniami podczas jednej sesji treningowej, ponieważ w efekcie końcowym może to nie przynieść żadnych pożądanych efektów. Kolejne ćwiczenie możemy wprowadzać dopiero wtedy, gdy poprzednie zobaczymy, że jest w pełni opanowane. Kiedy trenowanie swojego psa rozpoczniemy w domu, dobrze jest ćwiczyć z nim różne rzeczy również poza domem, w zupełnie innych dla niego warunkach, by sprawdzić czy umiejętności są odpowiednio ugruntowane i czy komendy działają wszędzie. W miejscach innych niż dom, który pies dobrze zna i czuje się tam komfortowo jest bezpieczniejszym miejscem i łatwiej jest się mu tam skupić. W nowych miejscach, gdzie dookoła jest dużo różnych bodźców, pies może być bardziej rozproszony. Dlatego tym bardziej ważne jest, by ćwiczyć konkretne umiejętności w różnych miejscach.

Do szkolenia psów przydatne jest kilka niezbędnych akcesoriów, które nam w tym pomogą. Należą do nich obroża, smycz, linka treningowa, atrakcyjne dla zwierzaka przysmaki oraz saszetki na nie. Trenowanie psa nie powinno sprawiać większych problemów, jednak musimy się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszą rzeczą jaką musimy przetrenować z psem to chodzenie na luźnej smycz, załatwianie potrzeb fizjologicznych na zewnątrz oraz reagowanie na konkretne komendy, np. na przychodzenie do właściciela na wezwanie lub spokojne mijanie się z innymi psami oraz nowymi ludźmi. Każdy pies ma swoje własne tempo nauki, co zależne jest od rasy oraz charakteru. Z tego powodu, by poszerzyć swoją wiedzę i świadomość warto jest wybrać się na kursy dla behawiorystów zwierząt lub szkolenia dla trenerów psów.

Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwojem i chcesz rozpocząć współpracę ze swoim pupilem odwiedź tę stronę internetową i znajdź kursy dla siebie: https://www.wojtkowszkolenia.pl.

Szkolenie dla treneró psów