Szambo dwukomorowe
Dom i Rodzina

Szambo dwukomorowe czy jednokomorowe?

Budując dom na przedmieściach gdzie nie ma kanalizacji przyjdzie czas na zakup zbiornika betonowego na szambo, jaki wybrać? Przeczytaj ten artykuł uważnie specjalista z ABC Szamba odpowiedział na to zagadnienie.

Wbrew pozorom zakup szamba nie jest tak prostym zadaniem jakby mogło się nam wydawać. Każdy kto stoi przed wyborem zbiornika na ścieki dla swojego domu, z pewnością wie jak trudne jest podjęcie ostatecznej decyzji. Dokonanie prawidłowego wyboru przekłada się nie tylko na komfort i bezpieczeństwo, ale także i stan naszych portfeli. Obecnie jednym z najczęściej zadawanych pytań, wśród osób rozważających zakup szamba jest to dotyczące rodzaju zbiornika na nieczystości. Szambo dwukomorowe czy jednokomorowe – które rozwiązanie będzie najlepsze? Podpowiadamy.

Zbiornik jednokomorowy czy zbiornik dwukomorowy – co wybrać?

Szamba jednokomorowe są wskazane w przypadku działek o stosunkowo niewielkiej powierzchni, z tego też względu jest ono najczęściej wybieranym rodzajem zbiornika na ścieki. Na montaż szamba dwukomorowego, określanego również mianem szamba przelewowego, mogą zdecydować się posiadacze dużych posesji, gdzie dodatkowo możliwe jest legalne rozprowadzenie instalacji do parownika oraz oczyszczalni, co umożliwi odprowadzenie części wody do gleby poprzez tzw. drenaż.

Jak sama nazwa wskazuje szambo jednokomorowe posiada tylko i wyłącznie jeden otwór rewizyjny. Są one zdecydowanie mniejsze, co z kolei w dużym stopniu obniża koszty jego zakupu, montażu, a także późniejszego użytkowania. Szambo dwukomorowe jak nietrudno zauważyć podzielone jest na dwie części (komory), które oddziela od siebie tzw. przegroda przelewowa, posiada ono także dwa otwory rewizyjne. Jej podstawowym zadaniem jest zatrzymywanie nieczystości o większej masie (tzw. grubych ścieków) w pierwszej komorze, do drugiej komorze natomiast przelewane są wszystkie płynne ścieki, które nie zmieściły się w pierwszej. Chcesz wiedzieć, na czym polega ideologia funkcjonowania szamba dwukomorowego? Otóż ścieki przelewane z komory pierwszej do drugiej są odpowiednio przygotowywane i przetwarzane w wodę, która następnie może zostać odprowadzona do rowu melioracyjnego lub gruntu. To jeden z najprostszych sposobów na racjonalne gospodarowanie zasobami wody. Choć jest to z pozoru atrakcyjne rozwiązanie to niestety nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy złożyć wniosek do urzędu gminy o pozwolenie na montaż szamba dwukomorowego, to jednak nie wszystko. Ponad to warto jest się przyjrzeć samej glebie, zainstalowanie zbiornika dwukomorowego na terenie podmokłym nie jest najlepszym i najtańszym pomysłem. Dlaczego? W takich sytuacjach druga część zbiornika zaczyna samoistnie napełniać się wodą z gleby, co w efekcie skutkuje szybszym napełnianiem się szamba.

Podsumowując, zarówno szambo jednokomorowe jak i dwukomorowe posiada swoje zalety i wady. Jeśli dysponujemy działką o dużej powierzchni i stosunkowo suchej glebie, wówczas najlepszym z możliwych rozwiązań pod względem ekonomicznym będzie zakup zbiornika dwukomorowego, w przeciwnym wypadku natomiast należy zdecydować się na instalację pojedynczego zbiornika o właściwej pojemności. zdjęcie z pobrano z portalu budoloper.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.