Kobieta przy drewnianym biurku czyta książkę "Stulecie winnych"
Literatura

Stulecie winnych – o czym jest ta książka?

Stulecie Winnych, to bestsellerowa powieść w postaci trylogii, stworzona przez Ałbenę Grabowską – polską pisarkę, a z wykształcenia wybitną lekarkę z dziedziny neurologii. Książka ukazuje przewrotne losy wielopokoleniowej polskiej rodziny, doświadczającej trudów życia codziennego. Akcja opowieści, ulokowana w czasach zarówno pierwszej jak i drugiej Wojny Światowej sprawia, że codziennym problemom i dramatom, towarzyszą bitwy i wystrzały armatnie. Historia podzielona na trzy następujące po sobie części umożliwia szczegółowe poznanie losów tytułowych Winnych.

Tom pierwszy trylogii z dwudziestoleciem międzywojennym i grypą hiszpanką w tle.

Pierwsza część powieści Stulecie winnych https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4864802/stulecie-winnych, przenosi czytelnika do roku 1914, gdzie tuż przed wybuchem I Wojny Światowej, na świat przychodzą bliźniaczki, będące córkami Stanisława Winnego – jednego z głównych bohaterów tejże historii. Jednak radość, z przyjścia na świat pierwszych w rodzinie bliźniaczek nie trwa zbyt długo, gdyż okazuje się, że wyniku trudnego porodu, ich matka zmarła zaraz po tym, jak wydała je na świat. W obliczu ów tragedii, rodzina Winnych zrzesza swe siły, by pomóc Stanisławowi wychować nowonarodzone pociechy, tym bardziej, że już posiada on dwójkę starszych synów. Niespełna 3 miesiące po tym wydarzeniu, wybucha I WŚ, która okaże się tragiczna w skutkach, zarówno dla Brwinowa, w którym toczy się historia Winnych jak i dla całego kraju. Długie lata, rozgrywającej się tuż obok bohaterów wojny i niespodziewana epidemia grypy hiszpanki, niosąca ze sobą kolejne niewinne ofiary sprawia, że ród Winnych nad wyraz raduje się harmonią i spokojem, jakie możliwe był w okresie międzywojennym. Te dwadzieścia lat pozwoliły, by bohaterowie doświadczali prywatnych radości i smutków w otoczeniu ciszy i ciepła domowego ogniska.

“Ci, którzy walczyli” – czyli druga część książki.

Zabierając się za czytanie kolejnej części, winniśmy przypomnieć sobie nieco historii. Otóż, ważną datą, zarówno dla rodu Winnych jak i całego świata, jest 1 września 1939 roku – to wtedy, w dniu wybuchu II Wojny Światowej, w ich rodzinie pojawiają się kolejne bliźniaczki. Tym razem są to córki Mani, czyli jednej z dwóch sióstr urodzonych w czerwcu 1914 roku. Pojawienie się w rodzinie kolejnych bliźniąt, otwiera nowy rozdział w jej historii, która wyznaczana będzie perypetiami, kolejnych pokoleń. Winni doświadczają tragedii, związanej z trwającą wojną i cierpią przez to tak samo jak pozostali obywatele świata, biorący w niej udział. Niektórzy z członków rodu walczą na froncie, inni opuścili Polskę, wybierając życie na emigracji, a pozostali zmagają się z codzienną walką związaną z okupacją polskich wsi, terrorem wojennym i wszechobecnym głodem, wynikającym z przerwanych ciągów komunikacyjnych i wyburzonych mostów, oraz zniszczonych dróg. Spryt, odwaga i przebiegłość członków klanu Winnych sprawia, że cudem uniknęli wywózki do obozów koncentracyjnych, dzięki czemu mogli w miarę możliwości wieść życie pełne codziennych kłótni, nienawiści, miłości i kolejnych porodów poszerzających ich ród.

Komunizm i katastrofa w Czarnobylu jako motyw przewodni ostatniego tomu.

Rok 1971, czyli okres wolności i spokoju zarówno dla Polski jak i dla świata, jest powodem radości wśród Winnych. Otóż, to właśnie wtedy, w Pruszkowie, zlokalizowanego niedaleko rodzinnego Brwinowa, przychodzą na świat trzecie już w kolejności bliźniaczki należące do rodziny. Tym razem są to córki Basi, noszące imię Urszula i Julia. Ta część powieści skupia si właśnie na życiu ów dziewczynek. To im przyszło dorastać w komunistycznym kraju, ogarniętym kryzysem, w którym żywność można otrzymać dzięki specjalnie uprawniającym do ich zakupu kartkom. Panny muszą szybko zrozumieć, iż po wszystko co potrzebne trzeba stać w kilometrowych, niekończących się kolejkach, a żeby cokolwiek mieć należy dobrze kombinować. Wprowadzenie stanu wojennego i pierwsze wolne wybory, to nowość, której bliźniaczki nie pojmują, a która wzbudza wiele emocji u ich krewnych. Czytanie tegoż tomu wprowadza nas w historię związaną z narodzinami polskiej mafii i ukazuje, co tak naprawdę działo się w Pruszkowie. Trudna rzeczywistość, towarzysząca dopiero co wyzwolonej Polsce stawia przed Winnymi nowe wyzwania i oczekuje, że wpasują się w jej odgórne założenia.

Najważniejsze zagadnienia poruszane przez książkę.

Czytając Stulecie Winnych, mamy okazję przypomnieć sobie najistotniejsze dziej związane z historią naszego kraju jak i reszty świata. Dzieje, dotykające rodziny Winnych umiejscowione zostały na przestrzeni najważniejszych wydarzeń historycznych, wpływających na dalsze losy społeczeństwa. Książka ta jest opowieścią o zwyczajnej rodzinie, której przyszło wieść swe życie w otoczeniu największych zagrożeń dnia codziennego. Najpiękniejsze momenty związane z losami ludzkości, ujęte w powieści to przede wszystkim;

  • wybuch I Wojny Światowej,
  • dwudziestolecie międzywojenne,
  • perypetie związane z II Wojną Światową,
  • upadek komunizmu,

Stulecie winnych opowiada o niepodważalnej sile rodziny i więzach krwi, jakie łączą kolejne pokolenia, których nic nie jest w stanie przerwać. Miłość, szacunek i oddanie drugiemu człowiekowi, to wartości, które winny być obecne w dzisiejszym życiu w każdym gospodarstwie domowym, a odwaga i duch walki o własne szczęście to cechy, jakie winne być przekazywane dalszym pokoleniom.