Studia w Irlandii
Kierunki studiów Rozwój

Studia w Irlandii – jak rozpocząć studiowanie, o czym warto wiedzieć?

Studia w Irlandii z roku na rok przyciągają coraz więcej młodych ludzi. Nic dziwnego! Ten europejski kraj słynie z doskonałych uniwersytetów, przyjaznego środowiska i bogatego życia społecznego- kulturowego!

Irlandia – studia

Samo wyrażenie Irlandia studia, niezmiennie kojarzy się głównie z kształceniem artystów, malarzy i wizjonerów, lecz kraj ten oferuje także wysoki poziom edukacji, medycznej, biotechnologicznej, informatycznej czy ekonomicznej! Studiowanie w Irlandii wymaga jednak sporej systematyczności, krytycznego myślenia i dobrej znajomości języka angielskiego, który jest najpopularniejszym językiem wykładowym. Ponadto podejmując studia na “Zielonej Wyspie” można się poczuć niemal jak u siebie, tam z łatwością można spotkać Polaków- w sklepach, autobusach, pubach czy nawet wśród uczelnianych pracowników!

Studia wyższe w Irlandii

“Zielona Wyspa” oferuje kształcenie na 11 politechnikach, 8 uniwersytetach oraz kilkudziesięciu uczelniach prywatnych bądź kolegiach nauczycielskich. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. Rozważając studia w Irlandii, warto przyjrzeć się ofertom najlepszych uczelni w kraju. W pierwszej piątce najpopularniejszych szkół wyższych znalazł się:

• Trinity College Dublin,
  • University College Dublin,
  • University College Cork,
  • Narodowy Uniwersytet Irlandii, Galway,
  • Dublin City University.

Student w Irlandii zdobywa punkty przyznawane w ramach Krajowych Ram Kwalifikacji. Szkoły wyższe przyznają punkty od 6 do 10 poziomu. Po dwóch latach nauki można zdobyć 6 poziom, po kolejnych trzech poziom 7. Aby zdobyć poziom 8, trzeba studiować kolejne trzy lub cztery lata. Poziom 9 zwykle zajmuje rok lub dwa, 10 poziom wiąże się z koniecznością prowadzenia co najmniej 3- letnich badań własnych. Co więcej, każdy z tytułów naukowych w Irlandii ma kilka odmian, w zależności od wybranej uczelni.

Studiowanie w Irlandii – formalności

Głównym i jedynym warunkiem, który bezwzględnie należy spełnić, by studiować w Irlandii jest zdanie matury. Uczelnie jednak prowadzą rankingi przyjęć na podstawie ocen. Ponadto, aby ubiegać się o przyjęcie na niektóre kierunki, trzeba spełnić kilka dodatkowych wymagań. Jest to jednak uwarunkowane wybraną szkołą wyższą, dlatego przed złożeniem stosownych dokumentów należy sprawdzić wymagania danego miejsca. Zwykle wszystkie formalności, związane ze złożeniem dokumentacji można załatwić przez internet. Aby aplikować na studia II stopnia, należy skontaktować się z wybraną uczelnią, zwykle zgłoszenia przyjmowane są przy użyciu specjalnego systemu- PAC. W procesie rekrutacji nie ma żadnych egzaminów wstępnych.

Aby zaoszczędzić nieco pieniędzy, warto złożyć wszystkie dokumenty do 20 stycznia. Aplikant wtedy może liczyć na zniżkę, koszt to około 30 euro. Dopełnienie formalności do 1 lutego to wydatek 40 euro. Większość uczelni akceptuje także późniejsze aplikacje, jednak zwykle jest to już droższe, około 60 euro.

Koszty studiów w Irlandii

W przeciwieństwie do polskich uczelni publicznych, studia w Irlandii to często niemały wydatek. W rozliczeniu miesięcznym czesne nierzadko wynoszą ponad 1000 zł. Popularnym rozwiązaniem jest zaciąganie Rządowych Kredytów Studenckich. Jednak, studenci pierwszego stopnia z krajów Unii Europejskiej mogą być zwolnieni z opłat. Trzeba jednak spełnić kilka warunków tj. studiowanie po raz pierwszy, brak poprawek i innych kierunków studiów. Wszystkich studentów dotyczy jednak opłata związana z pokryciem kosztów egzaminów- około 3000 euro rocznie.

Do tego należy doliczyć niemałe koszty utrzymania w Irlandii. Przeciętnie młody, uczący się człowiek musi wydać od 8 do 12 tys. euro rocznie, aby pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia i materiałów dydaktycznych.

Studiowanie w Irlandii a znajomość języka

Kobieta w jasnej koszulce i dżunsach studiująca w Irlandii
Źródło: Pexels.com

Głównym językiem wykładowym w Irlandii jest język angielski. Aby podjąć studia w tym kraju, należy przedstawić certyfikat potwierdzający poziom. Uczelnie uznają certyfikaty:

•  Irish Leaving Certificate in English, z poziomem D,
  • Certificate of Advanced English, ocena A,
  • GCSE English Language, ocena C,
  • Certificate of Proficiency in English, ocena C,
  • University of Cambridge.

Niekiedy uczelnie akceptują także inne, mniej popularne certyfikaty, przed aplikacją na studia w Irlandii należy sprawdzić wymagania danej uczelni.

Pobyt w Irlandii

Można przebywać w Irlandii 90 dni jedynie na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Po tym czasie możliwe jest zarejestrowanie pobytu stałego, nie jest to jednak żaden obowiązek. Wyjątek stanowią osoby spoza Unii Europejskiej, planujące pozostać w Irlandii dłużej niż 90 dni.

Źródło:

• oficjalna strona Trinity College Dublin – https://www.tcd.ie/.