Studia na Oxfordzie
Kierunki studiów Nauka Rozwój

Studia na Uniwersytecie Cambridge czy Oxford

Wybór odpowiedniej uczelni często wiąże się z podjęciem bardzo ważnej decyzji, która będzie miała znaczny wpływ na rozwój przyszłości i kariery. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy chęć studiowania jest powiązana z opuszczeniem kraju i dalszą nauką za granicą. Podjęcie ostatecznej decyzji może być naprawdę nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rozważania dotyczą jednych z najlepszych uniwersytetów na świecie.

Uniwersytet Cambridge czy Oxford Uniwersytet – trudna i znacząca decyzja

Uniwersytet Oxford oraz uczelnia w Cambridge bez wątpienia kojarzą się z prestiżem i zaawansowanym, bardzo wysokim poziomem nauczania, dlatego decydując się na takie studia za granicą, należy pogodzić się z ogromem nauki, który będzie niezbędny, tak samo, jak niezbędne jest podjęcie odpowiedniej decyzji w sprawie zarówno uczelni, jak i kierunku.

Porównanie uniwersytetów – Oksford Uniwersytet i Uniwersytet Cambridge

Porównując obie wspomniane wyżej uczelnie, na początek warto zwrócić uwagę na dostępne kierunki, ponieważ nie wszystkie z nich się powielają. Co więcej, noszą one także różne nazwy i mogą występować w połączeniach, lub oddzielnych kierunkach, różniąc się między uczelniami. Kolejna różnica polega na sposobie nauczania, w przypadku niektórych kierunków na uczelni Cambridge, dwa pierwsze lata poświęcone są przerabianiem ogólnego materiału, po czym następnie przystępuje się do wyboru określonej specjalizacji. W przypadku Oxfordu sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ studenci mają możliwość specjalizowania się od samego początku roku studenckiego.

Zarówno uczelnia Cambridge, jak i Oxford należą do bardzo tradycyjnych uczelni na terenie Wielkiej Brytanii i są uznawane za jedne z najlepszych na świecie, choć warto poznać dzielące je różnice.  Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na warunki przyjęcia, opłaty za naukę, czy stypendia i wsparcie finansowe.

Uniwersytet w Cambridge stanowi drugi najstarszy uniwersytet na wyspach, jako publiczny uniwersytet badawczy zaczął funkcjonować w 1209 roku, gromadząc tym samym długą listę absolwentów pełną wpisujących się w karty historii wynalazców. Uczelnia posiada bogatą historię i charakteryzuje się wysokimi standardami akademickimi. Posiada ponad sto wydziałów oraz trzydzieści jeden kolegiów.

Uniwersytet Oxford jest uznawany za pierwszy, który powstał w Wielkiej Brytanii, choć dokładna data rozpoczęcia działalności nie jest znana. Pierwsze nauki przypisuje się w przybliżeniu na 1096 rok. Szybko rozwijająca się uczelnia królowała na liście prestiżowych uniwersytetów już od 1167 roku. Oxford składa się z wydziałów oraz trzydziestu ośmiu kolegiów.

Studennki uczelni cambridge
Źródło: Pexels.com

Uniwersytet Cambridge czy Oxford Uniwersytet – kierunki studiów

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji, które należy podjąć przed rozpoczęciem nauki, dlatego warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi ofertami. Uniwersytet Oksfordzki oferuje kierunki z dziedziny archeologii, ekonomi, historii, matematyki, prawa, oraz sztuki, choć w spisie nie znajdziemy np. weterynarii, czy zoologii – znajdują się one na liście kierunków dostępnych w Cambridge, dlatego w tym wypadku wybór uczelni byłby nieco uproszczony. Obie uczelnie posiadają podobny zbiór kierunków, choć istnieje przekonanie, że Oxford kierunki jest najlepszym wyborem dla osób zainteresowanych dziedziną humanistyczną, a Cambridge specjalizuje się w naukach ścisłych.

Który uniwersytet jest lepszy – Uniwersytet Oxford czy może Uniwersytet w Cambridge?

Wybór uczelni jest kwestią bardzo indywidualną i będzie się różnił w zależności od wielu czynników. Warto zastanowić się i dokładnie przemyśleć, która lokalizacja będzie najbardziej odpowiednia, głównie ze względu na panujący tam klimat, co może znacząco wpływać na samopoczucie.

Zarówno Uniwersytet w Cambridge, jak i Uniwersytet Oxford obejmują ludność mieszczącą się w przedziale 120 000-150 000 osób, z czego ponad 20 000 to studenci. Obie uczelnie znajdują się w przyjaznych dla studentów miastach, będące małą odskocznią od naprawdę zatłoczonych miast takich jak np. Londyn. Rozpowszechniony ruch rowerowy umożliwia szybkie poruszanie się po okolicy.

Według panującego obecnie przekonania Cambridge jest tańszy pod względem kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania, choć jest to również kwestia zmienna i zależna od wielu czynników. Obie uczelnie mają ze sobą wiele wspólnego, a wybór tej jednej, najodpowiedniej musi być przemyślaną decyzją opartą na indywidualnej liście wad i zalet każdego z uniwersytetów. Na tej podstawie możliwe jest podjęcie kolejnych kroków związanych z dalszą edukacją i obiecującą przyszłością. Jedno jest pewne, zarówno Oxford Uczelnia jak i uczelnia Cambridge są wartymi uwagi i rozważenia!