Młod akobieta na studiach artystycznych warszawa
Kierunki studiów Nauka Rozwój

Studia artystyczne w Polsce

Dość szeroka oferta studiów, obejmujących różne dziedziny nauki, nie sprawia, że studia artystyczne cieszą się mniejszą popularnością. Wręcz przeciwnie – studia artystyczne nadal uważane są za prestiżowe, wyjątkowe i niezwykle ciekawe. Jak wyglądają studia artystyczne w Polsce i co warto o nich wiedzieć? A może lepiej postawić na studia w Edynburgu? Przekonajmy się?

Studia artystyczne i studia plastyczne – kierunki

Program kształcenia na studiach artystycznych, zazwyczaj trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata (studia I stopnia) lub 2 lata, w przypadku studiów magisterskich (studia II stopnia). Niektóre uczelnie artystyczne, np. w Warszawie, oferują także studia jednolite magisterskie, które łącznie trwają 4,5 roku lub 5 lat.

Studia artystyczne w Warszawie, przykładowo na Akademii Sztuk Pięknych, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które na co dzień kochają przebywać z szeroko pojętą sztuką – malarstwem, rzeźbą, teatrem, filmem, modą itp.

Uczelnie artystyczne Warszawa – najpopularniejsze kierunki artystyczne

Do najpopularniejszych kierunków na uczelniach artystycznych w Warszawie należą:

  • aktorstwo,
  • reżyseria,
  • wzornictwo,
  • grafika,
  • malarstwo,
  • rzeźba,
  • architektura wnętrz,
  • scenografia,
  • wiedza o teatrze i wiele innych, także tych związanych z zagadnieniem studia scenopisarstwo.

Studia plastyczne – jakie przedmioty zdawać na maturze?

Aby podjąć kształcenie na studiach plastycznych lub studiach artystycznych w Warszawie, warto na maturze wybrać przedmioty rozszerzone z zakresu: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, historii, WOS-u lub historii sztuki. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku uczelni artystycznych, m.in. w Warszawie, bardzo często wymagane jest przejście rozmowy rekrutacyjnej i przedstawienie portfolio z zaprojektowanymi wcześniej pracami artystycznymi.

Oprócz tego, studia artystyczne w Warszawie na takich kierunkach jak np. aktorstwo, wymagają ciągłego wysiłku emocjonalnego, a także trenowania umiejętności warsztatowych. Ze względu na fakt przeprowadzenia szeregu wcześniejszych egzaminów wstępnych, należy odpowiednio przygotować się do rozmów z komisją dydaktyczną.

Jeżeli jednak nie jest się pewnym, czy jest się odpowiednio przygotowanym do podjęcia studiów artystycznych, warto wybrać się na zajęcia do studium artystycznego. Ze względu na to, że dość trudno jest się dostać na kierunki artystyczne, wiele osób woli wcześniej się do nich przygotować. Studium artystyczne jest miejscem, w którym można rozwinąć umiejętności z zakresu rysunku, projektowania, fotografii etc. Co więcej, wykonane w studium artystycznym projekty, często można wykorzystać jako solidny wkład do portfolio, które zostanie wykorzystane podczas procesu rekrutacyjnego na studia.

Czego można się nauczyć na studiach plastycznych?

Wiele osób, które decyduje się na podjęcie edukacji w zakresie nauk plastycznych, zastanawia się nad tym, czego tak naprawdę mogą się na takich studiach nauczyć. Jak się okazuje, studia te zapewniają szeroką ofertę dydaktyczną, która rozwija takie umiejętności jak np.:

  • znajomość narzędzi wykorzystywanych w projektowaniu grafiki komputerowej,
  • wiedza z zakresu historii i teorii sztuki,
  • umiejętności z zakresu malarstwa, rzeźby i rysunku,
  • wiedza dotycząca mediów cyfrowych, multimediów i fotografii.
Usmiechnięta kobieta przygotowująca pracę na kierunek artystyczny
Źródło: Pexels.com

Osoby, które ukończą studia plastyczne lub artystyczne, a przy tym zdobędą wymagane umiejętności zawodowe, będą pożądanymi kandydatami do pracy w takich miejscach, jak np. pracownia architektoniczna Bjerg Arkitektur. Osoby pracujące w takich miejscach jak Bjerg Arkitektur, mogą pochwalić się bogatym portfolio, powstałym przy realizacji międzynarodowych projektów. Bjerg Arkitektur zajmuje się m.in. projektowaniem budynków energooszczędnych, które w Polsce cieszą się coraz większym uznaniem.

Ponadto, ze względu na szybki rozwój nowych mediów, bardzo dużą popularnością cieszą się studia z zakresu scenopisarstwa. Związane jest to z tzw. storytellingiem, czyli opowiadaniem historii. Scenopisarstwo jako studia, będą odpowiednim wyborem dla osób, które sprawnie posługują się słowem, chętnie analizują dzieła artystyczne, a umiejętność wyrażenia własnych emocji poprzez tekst czy obraz, jest dla nich czymś naturalnym. Osoby, które zdecydują się na studia ze scenopisarstwa, świetnie odnajdą się w pracy z ekipą filmową, w agencjach reklamowych lub w pracy dziennikarskiej.

A może studia w Edynburgu?

Jedne z najbardziej prestiżowych kierunków artystycznych na świecie, oferują uczelnie w Edynburgu. Wśród nich należy wyróżnić: University of Edinburgh oraz Edinburgh Napier University. Studia w Edynburgu na kierunkach artystycznych, to nie tylko niesamowita okazja do poznania międzynarodowego środowiska kulturalnego, ale także możliwość zdobycia umiejętności cenionych przez pracodawców na całym świecie. Niestety należy pamiętać, że studia w Edynburgu wiążą się z ogromnymi kosztami, a także wysiłkiem emocjonalnym, wkładanym w wykonywane projekty.