Stół skandynawski w salonie
Dom i Rodzina

Stół skandynawski – modny dodatek nowoczesnego wnętrza

Skandynawski klimat już dawno zagościł w polskich domach. Trend pochodzący z dalekiej północy charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i estetyką. Oprócz chłodnych kolorów tworzą go również nowoczesne meble, a jednym z najważniejszych jest stół. Podpowiadamy, jak go wybrać.

Stół skandynawski – prosty i elegancki

Jeśli poszukujesz do swoich wnętrz mebli prostych, ale jednocześnie bardzo eleganckich, to zwróć uwagę na stoły wykonane w skandynawskim stylu. Charakteryzują się one, podobnie jak i cały nurt, umiłowaniem minimalizmu oraz prostoty, które sprawiają, że doskonale komponują się one w wielu typach wnętrz. Warto jednak zaznaczyć, że ich naturalnym środowiskiem jest jadalnia, gdzie stanowią centralny punkt.

Stół skandynawski z prawdziwego zdarzenia powinien być wykonany z drewna pochodzącego najczęściej z drzewa dębowego. Charakteryzuje się ono dużą wytrzymałością, a jego naturalna barwa dobrze komponuje się z jasnymi odcieniami. Warto o tym pamiętać, ponieważ właśnie takie kolory są głównie wykorzystywane w skandynawskich wnętrzach. Wspólnie tworzą przyjazny klimat mieszkania lub domu, zachowując przy tym elegancki design.

Jak wybrać stół skandynawski?

Do wyboru jest kilka możliwości. Przede wszystkim poszczególne modele mogą się od siebie różnić rozmiarem. Tutaj koniecznie pod uwagę należy wziąć rozmiar swojej kuchni lub jadalni, tak wkomponował się on w pomieszczenie. Pamiętaj jednak, że skandynawski styl charakteryzuje się minimalizmem, dlatego nie twórz wrażenia przepychu. Jeśli masz mały salon, to zdecyduj się na stolik o małych rozmiarach.

Dodatkowo stoły skandynawskie różnią się sposobem ich wykonania. Najdroższe modele są wykonane w całości z drewna i najczęściej mają spore rozmiary. W prostszych produktach łączy się drewno z innymi materiałami, by stworzyć elegancki stolik. To drugie rozwiązania dobrze sprawdzi się w niewielkiej kuchni lub w salonie, gdzie posłuży jako stolik kawowy.

Jaki wybrać kolor stołu skandynawskiego? Tutaj pole manewru jest mocno ograniczone – do wyboru są w zasadzie trzy barwy: biel, beż oraz jasny brąz. Dobierz odcień, który będzie komponował się z innymi elementami wnętrza, a jeśli będziesz miał z tym problem, to postaw na biały – jest on najbardziej uniwersalny.

Podsumowanie

Stoły skandynawskie zachwycają swoją prostą i elegancją. Ich nowoczesny design doskonale uzupełni Twoją kuchnię, jadalnię lub salon, dlatego rozważ zakup jednego z nich. Pamiętaj jednak, by dopasować go do aranżacji swojego wnętrza, by wspólnie z innymi meblami tworzyły spójną całość.