Dziecko siedzi w miejskiej spacerówce
Dom i Rodzina

Spacerówka miejska, czym taki wózek się charakteryzuje?

Spacerówka to jeden z najczęściej wybieranych wózków na rynku. Czym się charakteryzuje? Dowiedz się, w jakich warunkach najlepiej się sprawdzi i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Dzięki temu kupisz wózek, dzięki któremu spacery z Twoją pociechą staną się czystą przyjemnością.

Spacerówka – co to za wózek?

Wózek spacerowy przeznaczony jest dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać. Zwykle wożone są nim 2-3 latki. Są to wygodne wózki, które świetnie nadają się do spacerów i często są dodatkowym środkiem transportu, gdy np. maluch po prostu się zmęczy bądź wybieracie się razem na dłuższą trasę. Często towarzyszom więc rodzinom w trakcie wakacji. Zazwyczaj taki wózek ma cztery koła, ale obecnie coraz popularniejsze są wersje trzykołowe. Są zwykle lżejsze i bez problemu można je zapakować do samochodu. Co ważne, obecnie spacerówka często występuje w wersji 2w1 albo nawet 3w1. Wtedy można część siedzącą podmienić na tę leżącą, dzięki temu będzie to również dobry wózek dla noworodka.

Na co zwracać uwagę przy zakupie spacerówki?

Jeśli tylko masz taką możliwość, przetestuj wózek. Sprawdź, jak się prowadzi. Czy się nie przewraca, czy jest skrętny i czy jesteś w stanie popychać go jedną ręką? Jeśli masz problem z ponoszeniem ciężarów, możesz zainteresować się wózkiem z dodatkowym napędem, który będzie wsparciem w trakcie wchodzenia pod górkę. Sprawdź też, czy wybrany model ma wysokiej jakości amortyzację. Dzięki temu Twoje dziecko będzie czuło się zdecydowanie bardziej komfortowo w trakcie spaceru, a o to przecież właśnie chodzi! Nie bez znaczenia są również atesty bezpieczeństwa danego wózka.

Materiał jest niezwykle istotny w wózku

W przypadku wózków bardzo ważne jest to, z jakiego materiału zostały wykonane. Ten powinien dać się łatwo czyścić, a co więcej, powinien być odporny na promieniowanie UV. Dzięki temu Twoje dziecko uniknie poparzeń skóry, które w tak młodym wieku mogą być bardzo niebezpieczne. Maluchy są znacznie wrażliwsze niż osoby dorosłe i koniecznie musisz o tym pamiętać jako rodzic! Poza tym warto sprawdzić, czy w zestawie do Twojego wózka znajduje się element, który w razie czego pozwoli Ci ochronić dziecko przed deszczem. W końcu to nic przyjemnego dać się złapać ulewę.

Jaka waga wózka i ile kół wybrać?

Wózek powinien być na tyle lekki, abyś mógł go bez problemu podnieść czy przenieść, ale nie zapominaj, że wyższa waga zwykle oznacza lepszą stabilność. Z tego powodu wybieranie bardzo lekkich modeli niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. Jeśli chodzi o liczbę kółek, to wózek trzykołowy jest nieco mniej stabilny i zwykle mamy preferują cztery koła. Jednak jest on nieco lżejszy, dlatego osoby z problemami np. zdrowotnymi mogą się nimi zainteresować.