trzy kobiety z zagranicy uczą sie języka polskiego
Rozwój

Skuteczna nauka języka polskiego jako obcego? Postaw na sprawdzone materiały dydaktyczne!

Po co obcokrajowcy uczą się języka polskiego? Powodów takiego działania może być wiele – chęć rozpoczęcia nowego etapu w życiu, przeprowadzka wynikająca z zakochania się w Polce lub Polaku, podjęcie studiów, czy znalezienie pracy w naszym kraju. W trakcie nauki, bez względu na indywidualne pobudki, zawsze przydaje się motywacja do rozwoju swoich umiejętności, wsparcie ze strony wykwalifikowanego nauczyciela oraz wartościowe materiały edukacyjne. W jakie podręczniki, czy zeszyty ćwiczeń warto się zaopatrzyć na początkowym etapie swojej przygody z językiem polskim? Sprawdź kilka ciekawych propozycji!

Podręcznik do języka polskiego – czym kierować się przy jego wyborze?

Dobry podręcznik do nauki języka polskiego dla obcokrajowców powinien być w jak największym stopniu dopasowany do rzeczywistych potrzeb zagranicznych uczniów i studentów. Lepiej dokładniej przyjrzeć się konkretnej książce i z wyprzedzeniem zweryfikować jej główne plusy oraz minusy, niż podejmować pochopną decyzję. Punktem wyjścia musi stać się wybór opracowania dopasowanego do umiejętności i talentu uczniów. Standardy europejskie wskazują następujące poziomy językowe: A1, A2, B1, B2 oraz C1 i C2.

Godny polecenia podręcznik do nauki języka obcego powinna charakteryzować logiczna konstrukcja – najlepiej sprawdza się podział na tematyczne rozdziały. Jednocześnie taka książka musi wyróżniać się wysoką wartością merytoryczną. Ważne jest, aby dobór zamieszczonych tam treści był przemyślany. Ponadto istotne znaczenie ma czytelna struktura podręcznika. Polecenia do ćwiczeń mają być intrygujące i oryginalne, zachęcające swoją formą do pełnego zaangażowania się w ich rozwiązywanie. Dobrze jest kupić książkę, która jest wyposażona w materiały dodatkowe – płyty z nagraniami lub dostęp do platformy internetowej.

Materiały dydaktyczne do nauki języka polskiego jako obcego – z czego warto korzystać?

Wspomniany powyżej podręcznik to absolutne minimum. Aby efektywniej przyswajać wiedzę i zagwarantować sobie wszechstronny rozwój poszczególnych kompetencji językowych (mówienia, pisania, czytania i rozumienia ze słuchu), należy zaopatrzyć się także w inne materiały o analogicznym przeznaczeniu. W zależności od indywidualnych predyspozycji oraz umiejętności, jakie chce się przećwiczyć i udoskonalić, można sięgać po:

  • zeszyty ćwiczeń,
  • książki wyjaśniające zagadnienia gramatyczne,
  • pakiety testów,
  • aplikacje mobilne,
  • gry językowe,
  • fiszki,
  • repetytoria,
  • planery językowe,
  • rozmówki,
  • słowniki,
  • artykuły prasowe w oryginale,
  • muzyka, filmy i książki w języku polskim,
  • wykłady po polsku (na początku najlepiej z transkrypcją),
  • portale internetowe o takiej tematyce.

Wskazówki dotyczące efektywnej nauki języka polskiego jako obcego – podsumowanie

Język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie. Z jakimi barierami muszą zmierzyć się obcokrajowcy? Do tych najczęściej spotykanych problemów zalicza się: wymowę całych słów, jak i poszczególnych głosek lub dwuznaków, rozróżnianie końcówek wyrazów powstających w wyniku deklinacji oraz koniugacji, dużą liczbę wyjątków, długie wyrazy, czy dość skomplikowaną odmianę zaimków dzierżawczych. Jednak jest to zadanie, któremu można podołać! Składnikami przepisu na sukces w tym zakresie są: zaangażowanie, systematyczność, dokładność, konsekwencja, stawianie sobie realnych celów oraz korzystanie z godnych polecenia podręczników i innych przydatnych materiałów edukacyjnych.