Przykładowa aranżacja wnętrza w sklepie meblowym może pomóc w znalezieniu inspiracji
Dom i Rodzina

Sklep meblowy – jak wszystko do siebie dobrać?

Aranżując mieszkanie na nowo podczas remontu lub dopiero się wprowadzając warto mieć na to jakąś koncepcję. Wszystko należy odpowiednio dopasować do możliwości jakie daje nam wnętrze. Każdy z nas przywiązuje wagę do tego jak prezentuje się wnętrze, ponieważ jest to przestrzeń w której się przebywa. Aby wszystko ze sobą grało należy zachować odpowiedni rytm wzorów i kolorów, umiar oraz wiedzieć jak dopasować wszystko do siebie.

Kolory i dekoracja wnętrza – co mówi producent mebli.

Kolory mają moc i mogą bardzo wiele zdradzić. Przede wszystkim połączenia kolorystyczne mają bardzo duże znaczenie dla samopoczucia domowników. Wybierając kolor powinno się kierować funkcjonalnością pomieszczenia, poczuciem estetyki oraz tym jakie emocje wywołuje na nas kolor (często zależy to od naszego temperamentu i cech charakteru), który potencjalnie chcielibyśmy wybrać. Jak dopasowywać barwy do pomieszczeń i jak je dobierać? Oto kilka propozycji:

  • biel – jest to kolor najbardziej uniwersalny i najbezpieczniejszy, ponieważ utrzymywany w czystości pasuje do wszystkiego. Mieszkania malowane w tym kolorze zawsze będą sprawiały wrażenie przytulnych i czystych, nie można jednak przesadzić z ilością ścian pomalowanych w tym kolorze. Nadmiar bieli może spowodować uczucie zbyt dużej sterylności. Jeśli chodzi o dobór dodatków w jakie można zaopatrzyć się np. w internetowym sklepie meblowym, to mamy pełną dowolność. Biel jest uniwersalna, dlatego kolorowe akcenty, to świetne rozwiązanie. Meble jakie najlepiej będą prezentować się w takiej przestrzeni, to te w stylu vintage, choć gładkie powierzchnie także dobrze się sprawdzą i optycznie powiększą przestrzeń.
  • Zabawa barwami w ciepło – zimno – na początku należy zastanowić się nad funkcjonalnością danego pomieszczenia. Kolorowe pomieszczenia mogą wpływać odprężająco, ale mogą także męczyć na dłuższą metę, dlatego istotne jest czy będzie to pomieszczenie w którym dużo będziemy przebywać czy raczej przejściowe. Ciepłe kolory świetnie prezentują się w dużych pomieszczeniach i dają wrażenie bliskich. Dzięki odcieniom żółci, pomarańczu i czerwieni optycznie zmniejszą pomieszczenie, ale nadadzą bardziej przytulny klimat. Zimne barwy, takie jak zielenie, błękit czy fiolety optycznie powiększą pomieszczenie, dając wrażenie oddalenia. Trzeba pamiętać, że im kolor będzie bardziej nasycony, tym będzie nadawał większy efekt przybliżenia. Im kolor będzie jaśniejszy, tym większy będzie efekt oddalenia. Konkretnymi barwami możemy nadać konkretnego charakteru. Meble i dodatki należy dobierać zależnie od barw na jakie się zdecydowało. Ciekawym rozwiązaniem jest stawianie na kontrast kształtów. Meble kolorystycznie najlepiej dobierać tak, aby tonowały np. kolorowe ściany.
  • Akcenty – stawianie akcentów na pojedyncze elementy, to łatwy i bardzo efektowny trik, dzięki któremu wystrój wnętrza będzie wyglądał bardziej oryginalnie. Pierwszy z nich to akcent kolorystyczny na ścianach. Malując wszystkie ściany na jeden stonowany kolor, np. biały lub szary, warto jedną z nich wyróżnić i pomalować ją na inny kolor lub dobrać jakąś tapetę na której reszta ścian podkreśli jakiś kolorystyczny motyw. Przy takiej ścianie warto postawić w jadalni stół, a w salonie półkę z telewizorem.

Jak ustawić meble – równowaga, to klucz do sukcesu

Zachowanie równowagi w wystroju wnętrz, to klucz do zachowania harmonii w pomieszczeniu. Jeśli nie jesteśmy fanami chaotycznych wnętrz w stylu boho musimy pamiętać aby nie przesadzić w doborze dodatków, mebli oraz kolorów ścian, ponieważ to jak wszystko wygląda ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Przede wszystkim należy pamiętać o :

  • ustaleniu punktu centralnego – wybranie jednego punktu wokół którego organizuje się całą przestrzeń, to klucz w stworzeniu ładu i harmonii
  • stosowaniu różnych układów – aby zachować spokój najlepiej układać meble symetrycznie, poprzez ustawienie np. dwóch takich samych stolików po tych samych stronach fotela. Dla osób które potrzebują trochę świeżości proponowane jest ułożenie mebli asymetrycznie, poprzez zestawienie ze sobą np. dwóch takich samych mebli, ale różniących się budową
  • trzymaniu się jednego stylu – jeden styl pomoże nam w utrzymaniu jednej estetyki we wnętrzu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego i męczącego chaosu.