Samodzielna nauka języka angielskiego
Dom i Rodzina Nauka Rozwój

Samodzielna nauka angielskiego w domu – kilka niezawodnych sposobów

Samodzielna nauka angielskiego nie należy do najłatwiejszych, bowiem wymaga wielu poświęceń, a także stosunkowo dobrej pamięci. Jednak nie zmienia to faktu, że istnieje kilka ciekawych sposobów, dzięki którym nauka języków obcych będzie znacznie przyjemniejsza i skuteczniejsza. W jaki sposób uczyć się słówek? Jak opanować gramatykę? Jak nauczyć się dobrze czytać w języku angielskim? Jak przełamać bariery związane z rozmową? Odpowiedzi na pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Jak uczyć się słówek?

Nauka angielskiego w domu należy zdecydowanie do mało przyjemnych. Jest to monotonny, dość długi proces, jednak niezbędny, aby osiągnąć mistrzostwo i opanować język angielski. Warto wypróbować kilka rozwiązań, które pomogą nam szybko opanować podstawowe słówka:

1. Narzędzia internetowe: jedną z najprzyjemniejszych metod na naukę języka angielskiego, jest wykorzystanie narzędzi internetowych, które umilą i przyspieszą proces nauki, a także zmotywują nas do regularności. Możliwa jest chociażby rywalizacja z innymi użytkownikami, lub tworzenie specjalnych testów. W każdej chwili możemy skorzystać z możliwości odsłuchania wymowy.
  2. Mapa myśli: metoda polega na tym, aby dobierać słówka, które są powiązane ze sobą tematycznie. W taki sposób postępują autorzy książek szkolnych, gdyż jest to dość duże ułatwienie. Dzięki temu możliwość powtarzania jest znacznie łatwiejsza, a słownictwo zdecydowanie lepiej się nam utrwala.
  3. Otaczające nas przedmioty: podczas nauki języka angielskiego świetnym urozmaiceniem może okazać się uwzględnienie przedmiotów, które nas otaczają. Przykładowo, jeśli uczymy się nazw akcesoriów szkolnych, warto otworzyć piórnik, który posiadamy na biurku, wyjmować każdy element i nazywać go w języku angielskim, co znacznie ułatwi zapamiętywanie.

W jaki sposób opanować gramatykę?

Gramatyka należy do najtrudniejszych elementów w języku angielskim. Jednak stosując kilka ciekawych rozwiązań, możemy w znacznym stopniu ułatwić sobie naukę:

1. Zrozumienie to podstawa: zamiast uczyć się regułek na pamięć, lepiej je zrozumieć.
  2. Nauka w kontekście: nauka gramatyki tylko w zdaniach nie jest skuteczna, gdyż często można użyć wiele struktur w zależności od kontekstu.
  3. Zaciekawienie: jeśli podczas czytania artykułu lub słuchania utworu muzycznego usłyszysz dziwną konstrukcje, warto znaleźć informacje na jej temat.

Nauka płynnego czytania – na czym polega?

Czytanie jest stosunkowo łatwe, jeśli mamy dość dobrze opanowane poprzednie dwa elementy. Aby nauka czytania była przyjemniejsza warto wypróbować kilka możliwości

1. Wiedza z zakresu słownictwa i gramatyki: aby nauka czytania była skuteczna, słownictwo i gramatyka muszą być dobrze znane.
  2. Nieznane zwroty: najskuteczniejsza nauka ma miejsce wtedy, kiedy czytamy zwroty, których nie znamy.
  3. Cel czytania: Należy założyć, jaki jest cel tego, że czytamy. Możemy to robić dla przyjemności, aby zrozumieć znaczenie lub znaleźć dokładne informacje na jakiś temat. Jeśli odpowiednio dobierzemy cel, całkiem inaczej będziemy podchodzić do przerabianego tekstu.

Mówienie po angielsku – klucz do sukcesu?

Nauka języka w domu
Źródło: Pexels.com

Aby skutecznie robić postępy w mówieniu po angielsku, warto wypróbować kilka rozwiązań:

1. Studiowanie po angielsku: warto studiować angielski kierunek lub poza granicami kraju, aby skutecznie i w przyjemny sposób szlifować ten język.
  2. Nabycie wcześniej przytoczonych umiejętności: musimy doskonale znać słownictwo, aby móc wyrazić znaczenie, gramatykę, by prawidłowo zbudować zdanie, a także wymowę, aby inne osoby mogły nas zrozumieć.
  3. Dużo rozmawiaj: nie bój się rozmawiać w języku angielskim, nawet jeśli jest dość słaby. Jeśli wstydzisz się w sposób szczególny, wówczas poproś znajomych, aby nawiązali z Tobą konwersacje w języku obcym.

Dowiedz się także „Czy warto studiować po angielsku i ile to kosztuje w Polsce?” czytając inny nasz artykuł.

Artykuł napisał:
Przemysław Jankowski – nauczaniem języka angielskiego zajmuje się już od ponad 10 lat, a od niedawna jest właścicielem firmy, która świadczy takie usługi. Studiował filologię angielską. Czyta wiele artykułów w tym języku i to właśnie dzięki temu doskonale operuje angielskim.

Źródło: