Mężczyzna trzyma w dłoniach rzepy samoprzylepne
Dom i Rodzina

Rzepy samoprzylepne

Standardowa dwustronna samoprzylepna taśma rzepowa składa się z dwóch części, które można wielokrotnie ze sobą łączyć – strona miękka (pętla – loop) i strona twarda (haczyk – hook). Materiał ten charakteryzuje się wysoką przyczepnością do większości powierzchni, a dzięki zastosowaniu kleju kauczukowego jest odporny na warunki zewnętrzne. Niestandardowe rozwiązania wykorzystują rzep, który jest tylko z jednej strony. Tego typu rzep sprzedawany jest w oddzielnych rolkach po 25 metrów. Dostępne są również rzepy samoprzylepne w formie wykrojów, takich jak koła lub kwadraty używane do zamykania opakowań i teczek.

Gdzie stosuje się rzepy dwustronne?

Zastosowań rzepu jest wiele. Często wykorzystuje się go do codziennych zadań – wieszania zasłon, montowania moskitier, organizowania przewodów (do tego celu optymalna jest odmiana dwustronna). Świetnie spisuje się również przy wieszaniu obrazów i zdjęć na ścianach – montaż na rzepy jest niemal nieodłączny. Nieco inaczej wygląda przemysłowy rzep montażowy, który jest trwale przyklejany za pomocą specjalnego kleju do pasków rzepowych pokrytych klejem tymczasowym. Proces ten można spotkać w wielu różnych branżach, od odzieżowej po ochronę zdrowia.

Taśmy rzep samoprzylepne – jak przykleić do podłoża?

Papier po jednej stronie samoprzylepnej taśmy rzepowej sprawia, że przymocowanie jej do powierzchni jest szybkie i proste. Odklej papier, przyklej rzep do swojego materiału i gotowe! Upewnij się, że nie dotykasz kleju tłustymi palcami. Samoprzylepny rzep może być stosowany do podklejania i mocowania dywanów, siatek przeciw owadom (moskitier), czy dywaników samochodowych.

Rzep z klejem akrylowym

Spoiwa akrylowe pomagają tam, gdzie tradycyjny kauczuk jest niewystarczający. Ten rodzaj kleju działa w podobny sposób jak jego gumowy odpowiednik. Akryl jest uniwersalnym klejem, który stosuje się na różnych materiałach, w tym na plastiku, ceramice i kartonie. Jest to mocny klej, który zapewnia silną przyczepność, w przeciwieństwie do kauczuku.

Zalety taśm z rzepem

Zaletami taśmy rzepowej jest jej lekkość i trwałość. Zapewnia mocne, a zarazem niewidoczne mocowanie. Nie wymaga pielęgnacji ani obróbki, może być wielokrotnie przetwarzana, zamykana i ponownie otwierana. Oprócz taśmy, która wytrzymuje trudne warunki, istnieją również taśmy, które są odporne na zmiany temperatury, wilgotności i innych czynników. Możemy ją również wielokrotnie ciąć lub zawijać.