Kwitnący rozchodnik rośnie w ogrodzie
Dom i Rodzina

Rozchodnik — jak można rozmnażać tę roślinę?

Rozchodnik jest rośliną zaliczającą się do rodziny gruboszowatych. Co do zasady jest to dość niska bylina, jednak niektóre jej odmiany śmiało osiągają nawet do 80 centymetrów wysokości. Rozchodniki są popularnymi roślinami ogrodowymi. Wykorzystuje się je np. na skalniaki czy podwyższone grządki. Jednak jak można rozmnożyć tę roślinę?

Co charakteryzuje roślinę, jaką jest rozchodnik?

Rozchodnik jest rośliną wyjątkowo wytrzymałą i odporną na niesprzyjające warunki. Dobrze znosi suszę, a także można wyróżnić poszczególne rodzaje, które są całkowicie odporne na mróz. Rozchodnik może zostać posadzony nawet na ubogiej glebie i będzie świetnie tolerował mocno nasłonecznione stanowiska. Nie oznacza to jednak, że o roślinę nie należy dbać.

Rozchodnik wyróżnia się także mnogością odmian. To właśnie z tego powodu, roślinę tę często wykorzystuje się do aranżacji zielonych dachów. Rozchodnik może mieć barwę liści od ciemnozielonej do purpurowej. Kwiaty rośliny mogą zaś przybierać barwy zielone, różowe lub również purpurowe. Ciekawostką jest fakt, że niektóre gatunki rozchodnika kwitną w okresie jesiennym.

Jak można rozmnożyć rozchodnik?

Rozchodnik jest rośliną, którą można rozmnożyć w dość prosty sposób. Nawet osoby uprawiające ją w sposób amatorski, nie powinny mieć z tym większych problemów. Zarówno w okresie wiosennym jak i letnim można sadzonkować pędy rozchodnika. Przygotowane sadzonki powinny zostać umieszczone pod folią lub szkłem. Wówczas potrzebują one około dwóch tygodni na ukorzenienie się.

Rozchodnik można również rozmnożyć poprzez wykonanie podziału karp. Jest to rekomendowany sposób, gdyż wpływa on korzystnie na ogólną kondycję roślin. Zaleca się przeprowadzenie podziału karp albo w okresie od kwietnia do maja, albo od sierpnia do września. Dzielenie tą metodą pozwala na wyhodowanie zdrowszych i bardziej okazałych egzemplarzy.

Jak rozmnożyć rozchodnik z nasion?

Warto zauważyć, że powyżej wymienione metody nie są jedynymi, jeśli chodzi o rozmnażanie rozchodnika. Można również zdecydować się na rozmnażanie roślinki bezpośrednio z jej nasion. Jest to metoda dość szybka, gdyż nasiona mogą zakiełkować już po około miesiącu. Rozmnażanie rozchodnika z nasion również nie jest skomplikowane.

W pierwszej kolejności nasiona rośliny muszą zostać wysiane. Zaleca się, by zrobić to w okresie wiosennym. Wówczas szybko adaptują się one do gruntu i rozpoczynają kiełkowanie. Po upływie około miesiąca wyhodowane siewki można przenieść do gruntu. Choć rozchodnik nie ma wygórowanych wymagań, to siewki warto umieścić w rozstawie 10 × 30 centymetrów.

Rozmnażanie rozchodnika nie jest skomplikowanym procesem. Poradzą sobie z nim nawet te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawami. Warto pamiętać, że mimo odporności rozchodnika, o roślinę trzeba odpowiednio dbać. Pielęgnacja pozwoli rozchodnikowi stale się rozwijać i wydobyć jego głębie barw. Wówczas może on stać się najpiękniejszą ozdobą każdego ogrodu.