szkolenia
Biznes Rozwój

Rola szkoleń i polityki szkoleniowej w firmie

Słyszy się, że jednym z najważniejszych czynników, który bezpośrednio wpływa na rozwój i konkurencyjność firmy, jest jej innowacyjność. Pamiętajmy jednak – innowacyjność to nic innego, jak odpowiednio wykorzystana wiedza, nie tylko kadry zarządzającej, ale wszystkich pracowników organizacji. Aby osiągnąć innowacyjność i zyskać przewagę firmy na rynku, warto postawić na kapitał ludzki. Nieocenioną pomocą w rozwoju wiedzy pracowników będą organizowane szkolenia i różnego rodzaju programy edukacyjne. O ich znaczeniu powiemy w dzisiejszym artykule.

Jaką rolę pełnią szkolenia?

Szkolenie ambitnych, otwartych na wiedzę pracowników sprawi, że staną się oni fachowcami w swojej branży. Inwestowanie w szkolenia jest niezwykle opłacalne w dzisiejszych czasach i niesie za sobą mnóstwo korzyści.

Dzięki takim działaniom, można między innymi:

• zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa,
  • poprawić komunikację między pracownikami,
  • zyskać nowe umiejętności praktyczne,
  • nawiązać kontakty z pracownikami innych organizacji,
  • zyskać silną pozycję w firmie,
  • wymienić doświadczenia z ludźmi z naszej lub innej branży,
  • rozbudzić kreatywność i zwiększyć chęć poszukiwania niestandardowych rozwiązań,
  • poprawić poziom oferowanych produktów i usług.

Szkolenie otwarte

To jedna z wielu form szkoleń. Główną zaletą szkolenia otwartego, jest możliwość uczestnictwa kilku przedstawicieli różnych firm. Bo pamiętajmy, na efektywność szkolenia wpływa nie tylko zakres materiału i przekaz płynący ze strony prowadzącego kurs, ale także liczba uczestników – w przypadku szkoleń otwartych liczba ta powinna osiągać maksymalnie 12 osób.

Szkolenie otwarte, to nie tylko przekazywanie teoretycznej wiedzy osoby prowadzącej kurs, ale przede wszystkim komunikacja między uczestnikami i nieoceniona baza wymiany informacji.

Szkolenia otwarte, są coraz chętniej wybierane dla pracowników różnych organizacji – zarówno korporacji, jak i jednostek budżetowych. Szkolenia otwarte to nie tylko zdobycie nowych umiejętności. To wręcz idealna okazja do nawiązania kontaktów biznesowych, a także możliwość wymiany doświadczeń z pracownikami innych firm.

Cele polityki szkoleniowej

Celem polityki szkoleniowej prowadzonej w firmie, jest doskonalenie zawodowe pracowników, poprzez ciągłe podnoszenie ich wiedzy, kompetencji i kwalifikacji. Właściwy rozwój zawodowy pracowników pozwoli w sposób efektywny wykorzystać zasoby ludzkie, które przekładają się na sprawności realizowanych przez pracowników zadań. Prawidłowo prowadzona polityka szkoleniowa, powinna obejmować wszystkich pracowników, tak aby mieli oni taki sam dostęp do szkoleń.