Osoby w pracy korzystają z przenośników magnetycznych
Biznes

Rodzaje przenośników magnetycznych

Do zadań przenośników magnetycznych należą podnoszenie, opuszczanie, a także transportowanie przedmiotów ferromagnetycznych, czyli takich, które są przyciągane przez magnes. Takie urządzenia są na szeroką skalę wykorzystywane m.in. w przemyśle kontenerowym i spożywczym.

Kolejnym wykorzystaniem opisywanego sprzętu jest efektywne i przede wszystkim bezpieczne transportowanie wiórów i opiłków ferromagnetycznych (zarówno mokrych, jak i suchych). W jaki sposób dzielimy przenośniki magnetyczne? Co jeszcze warto wiedzieć o tym sprzęcie?

Podział przenośników magnetycznych

Przenośniki magnetyczne dzielimy m.in. ze względu na siłę przyciąga magnesów, a także ich prędkość liniową, liczbę oraz moc napędu. Dlaczego tak wiele parametrów określa teoretycznie proste urządzenie wykorzystywane np. do transportu metalowych gwoździ? Przede wszystkim ze względu wielkość, ilość i ciężar transportowanych elementów. Istotny jest również ich kształt, a nawet temperatura otoczenia.

Wszystkie powyższe zmienne (i nie tylko) są kluczowe dla wydajnego i bezpiecznego działania. Dodatkowo przenośniki magnetyczne dzielimy ze względu na sposób transportu, Wybrane modele są przystosowane do pracy pod bardzo dużym kątem, a nawet w pionie i oczywiście w poziomie. Sprzęt tego typu doskonale sprawdza się we wszystkich miejscach, w których ilość wolnej przestrzeni jest znacząco ograniczona.

Podział przenośników – ciąg dalszy

Kolejną grupą są urządzenia przeznaczone do transportowania elementów ferromagnetycznych spod różnego rodzaju urządzeń np. prasy. Doskonale sprawdzają się również pod prasami przeznaczonymi do cięcia. Wszystkie metalowe odpady są bezpiecznie transportowane na taśmie i przytrzymywane przez wydajne magnesy, które znajdują się pod nią. Dopiero w strefie, w której pole magnetyczne jest słabsze, elementy odpadają np. na składowisko. Szerokość taśmy transportowej, moc napędu i inne elementy są każdorazowo dopasowywane do konkretnego zastosowania.