Sprzęt do rezonsnsu magnetycznego stoi w pracowni
Rozwój

Rezonans magnetyczny – kluczowe informacje dotyczące zabiegu

Rezonans magnetyczny to badanie pacjenta przeprowadzone w sposób nieinwazyjny. Ta metoda badań jest uznawana za bezpieczną, a jednocześnie nowoczesną. Jego przeprowadzenie jest możliwe dzięki właściwościom atomu. To przeprowadzenia rezonansu magnetycznego będzie potrzebne pole magnetyczne, jak również fale radiowe. Pozwoli to na otrzymanie obrazu. Przekroje poszczególnych narządów pozwalają na wystawienie rzetelnej diagnozy przez radiologa. Przed poddaniem się rezonansowi warto pamiętać o konieczności zdjęcia wszystkich metalowych elementów, do których można założyć biżuterie. Czas trwania takiego zabiegu jest zróżnicowany, może on trwać zarówno kilka minut, jak i godzinę.

Rezonans magnetyczny – dla kogo?

Istnieją podejrzenia różnych chorób, które można dokładnie zdiagnozować z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Z wykorzystaniem tej metody lekarz może niezwykle precyzyjnie dokonać diagnozy oraz oceny poczynionych postępów, oraz zauważyć ewentualne przerzuty w przypadku wszystkich chorób nowotworowych. Dodatkowo z wykorzystaniem tej metody można dokonać dogłębnej diagnozy choroby neurologicznej. Rezonans magnetyczny głowy umożliwia wykrycie takich chorób jak tętniak naczyń mózgowych, Alzheimer, czy przyczynę zaburzeń w widzeniu i słyszeniu. Za pomocą rezonansu magnetycznego można również wykryć przyczyny dolegliwości w jamie brzusznej, miednicy, czy serca. Metoda ta pozwala również ocenić radiologowi zaawansowanie uszkodzeń po przebytych przez pacjenta wypadkach.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania

Choć rezonans magnetyczny jest uważany za relatywnie bezpieczną metodę i w większości przypadków można z niej skorzystać, istnieją pewne przeciwwskazania w przypadku, których bezwzględnie odradza się stosowanie tej metody badania. Z rezonansu magnetycznego nie mogą skorzystać osoby, które noszą stały aparat ortodontyczny zawierający metalowe elementy, a także metalowych implantów, czy płytek ortopedycznych. Badania tą nieinwazyjną metodą nie powinno się również przeprowadzać u osób, które mają wszczepione takie urządzenia, jak rozrusznik serca, czy pompę insulinową. Metalowy urządzenia, a także elementy mogą nie tylko zaburzać prace maszyny służącej do wykonania tego rezonansu, ale również powodować zagrożenie dla zdrowia osoby poddanej badaniu. Rezonansu magnetycznego nie mogą wykonać również kobiety znajdujące się w pierwszym trymestrze ciąży.

Rezonans magnetyczny – gdzie wykonać?

Wybierając miejsce, w którym przeprowadzony zostanie rezonans magnetyczny, warto zdecydować sio miejsce charakteryzujące się zarówno nowoczesnością wykorzystywanego do przeprowadzonych badań sprzętu, jak i doświadczeniem. Ważnymi aspektami są również wykwalifikowani specjaliści z zakresu radiologii, jak i elektroradiologii. Z wszystkich tych zalet można skorzystać, wybierając usługi oferowane przez m.in. REX MEDICA, czyli centrum diagnostyki obrazowej znajdujące się w Warszawie. Wybierając to miejsce, pacjent może liczyć na szybki termin, pełnie komfortu oraz wyniki opracowane przez specjalistów.