Biała parownica do ubrań stoi przy białej ścianie
Dom i Rodzina

Ranking parownic do ubrań – którą wybrać?

Niewiele osób lubi prasowanie. To żmudna czynność, która nierzadko kończy się niepowodzeniem. Dlatego też staramy się tego unikać – nie trzymamy długo ubrań w pralce, nie wyładujemy jej bębna po brzegi, a przed suszeniem strzepujemy porządnie ubrania. I choć czasami jest to wystarczające, czasami prasowanie jest koniecznością. Jak sobie ułatwić ten proces?

Parownica do ubrań czy żelazko?

Prasowania często nie lubimy, bo żelazka potrafią zawodzić – źle ustawiona temperatura niszczy materiały. Dodatkowo zajmuje to dużo czasu, trzeba wyciągać deskę do prasowania, można się też poparzyć.

Dlatego też warto zainteresować się steamerami, czyli parownicami do ubrań. Są to urządzenia, które mogą sprawić, że prasowanie stanie się przyjemnością!

Jak działa parownica do ubrań?

Parownica do ubrań, jak sama nazwa wskazuje, prasuje ubrania przy pomocy pary. Znajduje się w niej pojemnik, który napełnia się wodą, następnie włącza urządzenie, czeka, aż woda się nagrzeje i gotowe – możemy prasować.

Kiedy woda się zagrzeje, końcówkę urządzenia kierujemy na ubranie, które wcześniej warto powiesić na wieszaku i prasujemy. To szybki i bezproblemowy proces. Mamy do wyboru parownice ręczne, które świetnie sprawdzą się w podróży i dla osób, które nie prasują dużo, ponieważ w nich zbiorniki są małe. Prasownice stojące z kolei nieco przypominają żelazko, mają większy zbiornik, końcówka urządzenia jest z nim połączona rurą, a do samego urządzenia często dołączony jest wieszak. Dużym plusem jest fakt, że nie potrzebujemy deski do prasowania i możemy usuwać zagniecenia na ubraniach praktycznie wszędzie.

Dzięki temu, że parownice prasują ubrania za pomocą pary, świetnie radzą sobie zarówno z delikatnymi, jak i grubymi materiałami, z którymi żelazko może nie dać sobie rady.

Co ciekawe, parownica nie tylko prasuje, co sprawia, że urządzenie to jest jeszcze bardziej funkcjonalne. Dodatkowo idealnie nadaje się ona do odświeżania ubrań, których nie pierzemy samodzielnie, na przykład kurtek. Zdarza się, że „łapią” one zapachy z otoczenia, a dzięki parownicy można się ich pozbyć. Można także odświeżać meble, pościel czy koce. Wysoka temperatura pary sprawia, że urządzenia tego można używać też do dezynfekcji.

Jaką parownicę wybrać?

Zdarza się, że przeglądamy ranking parownic, by wybrać coś najlepszego dla siebie i mamy wątpliwości.

Przede wszystkim warto się zastanowić, jak często i jak dużo prasujemy. Czy potrzebujemy parownicy, bo doskonale sprawdzi się na wyjeździe, czy może mamy sklep z ubraniami i wszystkie muszą wyglądać perfekcyjnie? Może prasujemy dużo, a może tylko od okazji do okazji? Jeśli po żelazko sięgasz rzadko, sprawdzi się parownica ręczna. Jeżeli prasowanie jest dużą częścią twojej pracy czy codzienności – wybierz urządzenie stojące. Zwróć też uwagę na to, jak duży jest pojemnik – im większy, tym dłużej będziesz prasować.

Parownica do ubrań to urządzenie, które ułatwia prasowanie i sprawia, że jest znacznie przyjemniejsze. Jeśli ją zakupisz, najpewniej nie będziesz żałować swojego wyboru.