Rodzina z dziećmi na zimowym wyjeździe

Przygotowujemy dziecko do pierwszej klasy – wszystko, co musicie wiedzieć i wszystko, co musicie kupić

Czasami rodzice z utęsknieniem czekają na dzień, w którym ich dziecko rozpocznie naukę w szkole. A potem okazuje się, że gdy zbliża się ten wielki dzień czują oni smutek i dużą tęsknotę. Można pokusić się o stwierdzenie, że dziecko przeżywa ten czas mniej niż rodzice. Jednocześnie opiekunowie muszą pamiętać, aby odpowiednio dziecko przygotować. Dziś przedstawimy Wam ważne informacje, które musicie mu przekazać. Doradzimy Wam też co trzeba kupić.

Rozmawiajcie, tłumaczcie i nie zniechęcajcie

To czy dzieci polubią szkołę na początku, w dużej mierze zależy do postawy rodziców. Otóż w żadnym przypadku nie powinni oni zniechęcać dziecka poprzez narzekania, jak to w szkole może być ciężko, a także jak duży problem mogą mieć z wytrzymaniem całej lekcji. Często rodzice mówią dziecku, że w szkole jest trudno i musi być samodzielne, co rzecz jasna powoduje w nim tylko strach i już na początku dziecko jest negatywnie nastawione. Są też dzieci szczególnie wrażliwe, które wymagają wsparcia. Jedno jest pewne z dzieckiem trzeba rozmawiać i tłumaczyć mu zasady, jakie panują w szkole, ale nie można straszyć. Do tego Wasza pociecha powinna wiedzieć, że zawsze może na Was liczyć, czyli że może się zwierzyć i ma prawo się bać. Nie można więc bagatelizować jej uczuć czy wręcz wyśmiewać się. Nie można też traktować szkoły jako dużego kroku, który jest wręcz milowy. W końcu dziecko chodziło już do zerówki i z tego powody szkołę należy traktować jako następny krok, a wręcz rodzice powinni opowiadać o tym, jak fajnie jest się uczyć nowych rzeczy. Oczywiście nie możecie też zapominać, że trzeba uczyć dziecko samodzielności tak, by idąc do szkoły potrafiło choćby zawiązać obuwie czy też przebrać się na lekcjach wychowania fizycznego.

Kompletujemy ubrania

Czas pomyśleć też o wybraniu odpowiednich ubrań i zasadniczo tutaj zasady są podobnie jak w przedszkolu czy zerówce, czyli ubranie musi być wygodne i nie może utrudniać ruchów. Do tego też powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Warto na pewno kupować proste basicowe koszulki, na które dziecko może zakładać polary czy inne bluzy. Przyda się też odpowiednia odzież zimowa dla dzieci. Dobrze jeżeli kurtka czy spodnie wykonane są z nieprzemakalnego materiału. Polecamy Wam takie, które posiadają specjalną powlokę Teflon EciEliteTM, która zapewni komfort cieplny, ale też wygodę i ochronę przed przemakaniem w materiale w żadnym przypadku nie powinny znaleźć się też niebezpieczne związki typu HFC. Warto też szczególną uwagę zwrócić na samo obuwie. Można postawić na takie z rzepami, ale lepiej uczyć dziecko sznurowania butów. Wiadomo, że ważna jest podeszwa obuwia, która powinna być mocna, ale też elastyczna. Nie może być sztywna, gdyż wtedy zwiększa się ryzyko płaskostopia, ale też wady postawy.

Dobry plecak jest ważny, czyli wygoda i bezpieczeństwo w jednym

Wiadomo, że trzeba kupić też plecak czy tornister. Jednak w tym przypadku musicie zwrócić uwagę na parametry techniczne. Z kolei dziecko może, a wręcz powinno wybrać kolor czy wzór. W żadnym wypadku nie należy kupować toreb na ramię, które powodują wady postawy. Dobry plecak czy tornister jest wykonany z nieprzemakalnego materiału, a przy tym ma usztywniany dół. Także tylko część powinna być stosunkowo sztywna, gdyż dziecko utrzymuje prawidłową postawę ciała. Jeżeli chodzi o szelki, to muszą one zapewniać wygodę, ale też ergonomię. Powinny być mocne, a przy tym wykonane z delikatnego dla skóry materiału. Nie zapomnijcie jeszcze, że szerokość plecaka czy tornistra nie może być większa niż szerokość barków dziecka.

O czym jeszcze pamiętać?

Oczywiście o tym, żeby na zakupy wybrać się z dzieckiem. Wy powinniście zadbać o bezpieczeństwo, jednak dziecko powinno wybierać sobie zeszyty, kredki czy też plecak pod kątem estetyki. Nie możecie mu narzucać własnego zdania, a wręcz przeciwnie powinniście chwalić kreatywność i umiejętność podejmowania decyzji. Nawet jeżeli Wam się nie podoba piórnik to dziecko ma prawo wybrać taki jaki chce, a Wy nie możecie krytykować czy podważać jego zdania, a przez to sprawiać, że traci pewność siebie.