Załamana kobiet podczas rozliczanie PIT-u ręcznie
Biznes

Proste złożenie PITu przez Internet

Rozwiązania przygotowane przed rząd pomagają także w wypełnieniu formularza PIT. Obecnie można bez problemu rozliczyć się bez konieczności wychodzenia z domu. Przygotowane przez rząd rozwiązanie jest bardzo intuicyjne w obsłudze i nie wymaga posiadania wiedzy podatkowej. Podatnik może skorzystać z systemu gotowego przygotowania rozliczenia rocznego, które wystarczy jedynie zaakceptować. Sprawia to, że samo rozliczenie się nie stanowi żadnego problemu i przebiega bardzo komfortowo. Zdecydowanie się na tego rodzaju rozwiązanie jest w stanie dawać bardzo wiele korzyści i pomaga w uniknięciu błędów w rozliczeniu. Odpowiednio użyta usługa PIT online pozwoli również na dodanie niezbędnych ulg podatkowych, a także przekazać 1% podatku na rzecz konkretnej organizacji. Przedstawiamy w jaki sposób przeprowadzić rozliczenie PIT online i o czym w szczególności pamiętać przy korzystaniu z usługi.

Postaw na gotowy PIT online

Osoby, które rozliczają się na podstawie PIT-37 mają niepowtarzalną możliwość skorzystania z rozliczenia przez Internet. Opcja ta dostępna jest już od roku 2020 i systematycznie zdobywa nowych zwolenników. Kolejne osoby postanawiają się w ten sposób rozliczyć i złożyć PIT online. Wynika to przede wszystkim z wygody skorzystania z tej właśnie opcji. Rozliczenie w formie online może bowiem odbywać się w pełni komfortowo i może przebiegać jak najbardziej przyjemnie. Każda osoba, która postanowi skorzystać z takiej możliwości za pomocą kilku kliknięć będzie bowiem w stanie złożyć do Urzędu Skarbowego swoją deklarację. Dodatkowo usługa Twój e-PIT korzysta z systemu, do którego deklarację składają także pracodawcy. W efekcie przekłada się to na prawidłowość wszystkich rozliczeń i uwzględnienie w zeznaniu wszystkich zarobków osiągniętych przez daną osobę w konkretnym roku podatkowym. Ma to znaczenie dla prawidłowości dokonywanych rozliczeń.

Samo rozliczenie można przeprowadzić od dnia 15 lutego 2023 roku. Wystarczy po tym dniu zalogować się do systemu elektronicznego, a natychmiast wyświetlony zostanie PIT 2022, który będzie zawierał wszelkie informacje o osiągniętych zarobkach. Dodatkowo system automatycznie wyliczy kwotę nadpłaty lub niedopłaty. Można w razie konieczności również sprawdzić, które deklaracje podatkowe od pracodawców były brane pod uwagę przy tworzeniu samego rozliczenia. Dzięki temu można w bardzo łatwy sposób zweryfikować poprawność danych i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek błędów bardzo łatwo dokonać korekty w zeznaniu. Istnieje bowiem możliwość w przypadku rozliczenia PIT w ten sposób dodania konkretnych zarobków i ponownego przeliczenia kwoty podatku. W celu zaakceptowania gotowego zeznania podatkowego wystarczy jedynie kliknąć jeden przycisk. W następnym kroku można także pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dowodem na to, że zeznanie zostało złożone w prawidłowy sposób i faktycznie dotarło do samego US. Rozliczenie PIT nie będzie zatem stanowiło żadnego problemu i będzie przebiegało w bardzo przyjemny sposób.

Kobieta rozlicza PIT online

Rozliczenie PIT online, a ulgi podatkowe

Wiele osób przy wypełnianiu formularzy podatkowych PIT korzystało z różnego rodzaju ulg. Również w przypadku zdecydowania się na rozliczenie online taka opcja jest dostępna. Sprawdzając na stronie PIT 2023 wystarczy wybrać z listy ulgę, która przysługuje i podać jej wysokość w danym roku. Dzięki temu system natychmiast dokona przeliczenia wysokości podatku. Dzięki dodaniu różnego rodzaju ulg można nawet uzyskać nadpłatę w danym roku podatkowym i tym samym możliwość ubiegania się o zwrot. E-PIT to narzędzie, które w automatyczny sposób dodaje do deklaracji PIT wybrane ulgi i w czasie rzeczywistym dokonuje przeliczenia wysokości podatku. W efekcie zeznanie podatkowe można o wiele łatwiej wypełnić i wysłać do Urzędu Skarbowego właściwego dla konkretnego miejsca zamieszkania. System automatycznie skieruje zeznanie do właściwego miejsca i pomoże w jego prawidłowym rozliczeniu.

Przekazanie podatku na rzecz fundacji

Każdego roku podatnicy mają także możliwość przekazania 1% swojego podatku na rzecz konkretnej fundacji. Przed wybraniem opcji wyślij PIT online warto dokładnie sprawdzić czy kwota podatku faktycznie wędruje do organizacji, która ma zostać wsparta. Narzędzie e-PIT pozwala w łatwy sposób wybrać konkretną organizację poprzez podanie jej podstawowych danych. Każdy podatnik może w łatwy sposób wyszukać organizację, która ma zostać wsparta określoną kwotą podatku.

Najważniejsze terminy rozliczenia

Podatnicy mimo możliwości skorzystania z narzędzi do rozliczania podatku i różnorodnych pomocy nie mogą zapominać o najważniejszych terminach. Program PIT nie gwarantuje bowiem automatycznego wysłania zeznania. Każda osoba rozliczająca się musi samodzielnie zatwierdzić dokument. W przypadku zeznań PIT-37 te powinny został potwierdzone do końca kwietnia. Jest to ostateczny termin na to, aby przesłać zeznanie podatkowe. Najlepiej jednak sam PIT online złożyć wcześniej. Gwarantuje to większy spokój, a także pozwala szybciej otrzymać ewentualny zwrot podatku.