prezenty od zajączka wielkanocnego
Dom i Rodzina

Prezenty na Wielkanoc – skąd wziął się ten zwyczaj?

Wielkanoc tuż tuż. W naszym kraju Święto Zmartwychwstania Pańskiego wiąże się już nie tylko z pieczeniem świątecznych ciast, święceniem pokarmów i malowaniem kolorowych pisanek. Coraz częściej obchody Wielkiej Nocy wzbogacone są o zwyczaj wręczania wspaniałych prezentów. Kicający zajączek skrada się i chowa po domu drobne upominki – pod łóżkiem, w szafie, pod schodami, na strychu, a nawet balkonie. Zadaniem domowników jest znalezienie tych, które są przygotowane dla nich.

Skąd ta tradycja?

Najmłodsi z wielką radością przyjęli wielkanocny zwyczaj wręczania prezentów. Ogromną frajdą staje się dla nich ich szukanie. Pozostawione w różnych zakamarkach prezenty czekają na znalezienie i rozpakowanie. Wielkanocny zajączek umiejętnie je ukrywa, a trudność w ich znalezieniu jest dodatkowym elementem całej zabawy.

Zwyczaj wręczania prezentów na Wielkanoc przywędrował do Polski z Niemiec. Początkowo przyjął się w niektórych rejonach naszego kraju – główne w Wielkopolsce i na Śląsku. Z czasem rozpowszechnił się coraz bardziej. Choć nadal nie praktykują go wszyscy, z roku na rok jego popularność rośnie.

Ta świecka tradycja przynosi wiele uśmiechu także dorosłym, którzy mają frajdę z chowania przed swoimi pociechami prezentów.

wielkanocny zajączek
Źródło: pexels.com

Co przygotować na prezent?

Pomysłów może być co niemiara. Maluchy ucieszą się najbardziej z pluszowych maskotek i słodkości. Tym nieco starszym zajączek powinien zafundować coś praktyczniejszego. Świetną opcją na prezent będzie:

  • oryginalny kubek;
  • retro samochodzik;
  • ładowarka samochodowa;
  • złoty zegarek;
  • powerbank;
  • gry interaktywne, jak jenga czy szachy.

Mnóstwo inspiracji można znaleźć na https://alefajne.com/. Tutaj dostępne są upominki na każdą okazję. Co więcej, warto czasem zaskoczyć dorosłych domowników – niech i oni się potrudzą i spędza trochę czasu na szukaniu wielkanocnych prezentów. Babcia na pewno ucieszy się z cudownego ściennego zegara, dziadziu z czarnego, skórzanego portfela, żona z inspirującego czajniczka na herbatę, a mąż z oryginalnego stojaka na no wino. Jedno jest pewne – wspólna zabawa i świetna okazja do rodzinnej integracji będzie zapewniona.

Zajączek wielkanocny – symbolika

Zajączek wielkanocny pojawia się na różnych świątecznych ozdobach. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkiej Nocy. Oznacza płodność i dobrobyt, a także zwiastuje nadejście wiosny. W niektórych tłumaczeniach to małe zwierzątko uważane jest za nad wyraz rozumne. Zając na dobre wpisał się w naszą wielkanocną tradycję. Niektórzy mylą go z królikiem, jednak już na pierwszy rzut oka można odróżnić te dwa zwierzaki – zajączek jest większy od królika, a także ma dłuższe nogi i uszy. Znacznie szybciej pokonuje trasę, aby dotrzeć z upragnionymi prezentami do celu.

Może w tym roku zagości także w Twoim domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.