Kobieta z zawodu jest opiekunem seniorów i rozmawia przy stole ze starszą kobietą
Dom i Rodzina

Praca w opiece w Niemczech – jak zaplanować swoją ścieżkę kariery?

Praca w opiece osób starszych powszechnie uważana jest za zawód przyszłości. Zapotrzebowanie na opiekunki z roku na rok się zwiększa, a pensje osób wykonujących ten zawód wzrastają. Nic więc dziwnego, że tę ścieżkę kariery rozważa coraz więcej młodych osób. Jak ją zaplanować? Jakie kroki podjąć, aby zostać profesjonalną opiekunką osób starszych z wysokimi kwalifikacjami?

Jakie wykształcenie powinna mieć opiekunka seniora?

Co do zasady opiekę nad seniorem może sprawować osoba z każdym wykształceniem. Wiele rodzin nie wymaga nawet tego wyższego. Niemniej jednak młode osoby wiążące swoją przyszłość z tym zawodem pod tym kątem powinny wybierać studia. Wbrew pozorom dobrym wyborem nie będzie tylko medycyna czy pielęgniarstwo. Na rynku cenieni są również opiekunowie z ukończonymi studiami z zakresu rehabilitacji, dietetyki, psychologii. Obecnie wiele uczelni oferuje też specjalistyczne kierunki o nazwie organizacja opieki nad osobą starszą, a także studia podyplomowe z tego zakresu. Czego się na nich uczy? Studia te łączą wiedzę z kilku dziedzin m.in. medycyny, nauk o zdrowiu, socjologii, ekonomii, filozofii, teologii, etyki, pedagogiki, ratownictwa medycznego, rehabilitacji.
Opiekunka seniorów

Studia to nie wszystko! Liczy się doświadczenie

W pracy opiekunki seniora bardzo ważne jest doświadczenie zawodowe. To, dlatego z jego nabywaniem nie warto czekać do zakończenia studiów. Pierwszą pracę w opiece w Niemczech można zacząć już na studiach. Studenci i studentki swoje pierwsze zatrudnienie znaleźć mogą np. na Felizajob. Z szerokiej gamy ogłoszeń zazwyczaj wybierają oni oferty pracy na zastępstwo np. tylko na okres letnich wakacji czy ferii zimowych.  Często też osoby bez doświadczenia decydują się na opiekę nad seniorem sprawnym fizycznie i psychicznie, a potrzebującym tylko niewielkiej pomocy w czynnościach dnia codziennego lub towarzystwa.

Opiekunka seniorów

W jakie kursy i szkolenia warto zainwestować?

Wiążąc swoją przyszłość zawodową z opieką nad niemieckim seniorem pierwszym i podstawowym kursem, w jaki warto zainwestować to ten językowy. Dobra znajomość niemieckiego pozwoli na szybsze i łatwiejsze znalezienie pracy, a także zatrudnienie w oparciu o wyższą pensję. Niemieckiego warto zacząć uczyć się już w liceum i kontynuować na studiach. Osoby, które dopiero w wieku dojrzałym chcą się przebranżowić i wyjechać do Niemiec do pracy, pomyśleć powinny o kursach organizowanych przez agencje pośrednictwa pracy dla opiekunek. Uczą one specjalistycznego słownictwa i podstawowych wyrażeń potrzebnych na początku pracy.

Oprócz kursów językowych warto przejść szkolenie z pierwszej pomocy, dietetyki i psychologii pod kątem seniorów, animacji czasu wolnego i kreatywnego planowania dnia.