Pracowanie jako opiekun dla osób starszych
Rozwój

Praca opiekunki w Niemczech – korzyści i obowiązki

Artykuł sponsorowany.

Według danych demograficznych co trzecia osoba powyżej 65 roku życia w Niemczech mieszka samotnie. W tym kontekście kluczowym elementem ochrony jest właściwa i kompleksowa opieka. Niemcy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw europy, a opiekunki osób starszych z Polski mogą u naszych zachodnich sąsiadów liczyć na więcej niż przyzwoite zarobki.

Opieka nad osobami starszymi

Coraz więcej osób starszych w Niemczech mieszka samotnie. Według Federalnego Urzędu Statystycznego co trzecia osoba powyżej 65 roku życia mieszka we własnych domach do późnej starości. Oznacza to, że według różnych szacunków od 3 do 5,9 mln osób w wieku 65 lat i starszych mieszka samotnie. Ze względu na starzenie się społeczeństwa liczba gospodarstw domowych osób starszych znacznie wzrosła. Niewiele osób starszych mieszka w placówkach opiekuńczych. Większość mieszka we własnym mieszkaniu lub domu. W 2020 roku tylko około 4% osób w wieku powyżej 65 lat mieszkało w placówce opiekuńczej. To główne powody, dla których opieka osób starszych w Niemczech staje się potężnym sektorem usług.

Czym zajmuje się opiekunka?

Opieka w Niemczech nie różni się, jeśli chodzi o zakres obowiązków od podobnej pracy w Polsce. Sam zakres obowiązków wyznacza umowa między tobą a pracodawcą. W ATERIMA MED dokładnie wyjaśnimy ci zakres twoich obowiązków, a także wskażemy korzyści z pracy. Najczęściej jako opiekunka osób starszych masz prywatny pokój w domu seniora, którym się opiekujesz. Wymagane są umiejętności językowe na poziomie komunikatywnym. Praca opiekunki to zapewnienie kompleksowej opieki osobie starszej, która obejmuje higienę ogólną, pomoc w kąpieli, ubieraniu się, spaniu oraz wszelkie czynności pielęgnacyjne związane z opieką nad seniorem. Opiekunka zapewnia również pomoc przy spacerach, zakupach, wyjściu do lekarza. Praca opiekunki w Niemczech w dużej mierze zależy od sprawności ruchowej i możliwości seniora. Wiele osób chodzi z pomocą chodzika, wielu jest zależnych od wózka inwalidzkiego, co pomaga w poruszaniu się po mieszkaniu i poza nim. Seniorzy są zazwyczaj mili i wdzięczni za pomoc. Stopień niepełnosprawności określany jako pflegestufe 1,2,3,4 i jest często podany w umowie. Warunki wynagrodzenia zależą od złożoności opieki. Praca dla opiekunek w Niemczech pozwala na uzyskanie dochodów od 1200 do 2600 euro miesięcznie. Twoje wynagrodzenie obejmuje również dodatek transportowy w wysokości 100 – 130 Euro.

Dlaczego pracować w Niemczech?

Największą zaletą pracy w Niemczech są oczywiście zarobki. Opiekunka osób starszych może liczyć na trzykrotnie lub nawet czterokrotnie wyższą pensję niż w Polsce. Kolejną zaletą jest bliska odległość. Wielokrotnie jesteśmy w stanie znaleźć zatrudnienie blisko granicy z Polską. Dzięki temu oszczędzasz na kosztownych podróżach i jesteś w stanie więcej czasu spędzać ze swoją rodziną. Ponieważ zakwaterowanie i koszty posiłków są pokrywane przez pracodawcę, możesz oszczędzić pokaźną część otrzymywanej pensji. W przypadku, jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie pracy jako opiekunka czy pielęgniarka – system opieki społecznej w Niemczech oraz wiele agencji pracy, zapewniają możliwości rozwoju. To kursy językowe, czy szansa na dodatkową edukacji w kierunku pielęgniarskim, czy ogólnym medycznym. W perspektywie możesz liczyć na zatrudnienie w jednym z licznych domów opieki czy nawet szpitalu. Oznacza to kolejny wzrost dochodów. Każdy skończony kurs i kolejne lata doświadczenia, oznaczają automatyczny wzrost twoich zarobków. O ile początkująca opiekunka może liczyć na płacę minimalną w wysokości 1200 euro, to po kilku latach zarobki mogą wynieść nawet 2600 euro i więcej.

Oferty pracy w Opiece – ATERIMA MED – https://www.aterima-med.pl/oferty-pracy</a