Budowa basenu ogrodowego wymaga uregulowań prawnych
Dom i Rodzina

Poradnik eksperta: budowa basenu ogrodowego a prawo

Artykuł partnera.

Wielu marzy o letniej sielance we własnym basenie przydomowym, najlepiej z drinkiem i w najlepszym towarzystwie. Jednak od pomysłu do realizacji czeka nas dość długa droga. Jak się do niej przygotować i jak wygląda budowa basenu ogrodowe zgodnie ze sztuką i obowiązującym prawem? Oto kilka praktycznych informacji, które powinny pomóc wam zamienić zakładanie basenu ze zwykłej mrzonki w rzeczywistość!

Jak wybudować basen ogrodowy w ziemi: wybierz dobrą lokalizację

Mając sporą przestrzeń w ogrodzie musimy znaleźć najlepsze miejsce na przydomowy basen. Jak podają specjaliści, nie powinno ono kolidować z instalacjami podziemnymi. Firma budująca baseny ogrodowe doradzi w kwestii lokalizacji np. w oparciu o poziom wód gruntowych czy charakterystykę gruntu. Z naszego punktu widzenia dobrze jest wybrać miejsce o dużym nasłonecznieniu. W tym celu powinniśmy też unikać bezpośredniego sąsiedztwa dużych drzew liściastych – mogą one zacienić basen przydomowy, jak również zanieczyszczać go pyłkami oraz spadającymi liśćmi.

Oczywiście jeśli budowa basenu w ogrodzie musi sąsiadować z drzewami, część najbardziej narażoną na zanieczyszczenie można zadaszyć.

Basen ogrodowy powinien mieć dobrą lokalizację

Jak wybudować basen ogrodowy w ziemi: jaki materiał wybrać?

Wśród światowych bestsellerów od lat wymienia się przydomowe baseny poliestrowe, czyli wyroby kompozytowe na bazie żywic. To mocne, trwałe i całkowicie szczelne produkty, które są dostarczane w całości do klienta, gdzie wkopuje się je w grunt. Przemawiają za nimi dobra cena – basen ogrodowy w ziemi możemy kupić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od modelu oraz wymiarów. Kolejną zaletą jest spora lista dostępnych modeli, które są zróżnicowane pod kątem geometrii, elementów dekoracyjnych oraz funkcjonalności.

Alternatywą mogą być stosowane także w Polsce, baseny ogrodowe drewniane, betonowe oraz stalowe. Doskonale znane i docenione są przede wszystkim baseny przydomowe z bloczków ISO – to baseny betonowe w szalunku styropianowym, niezwykle solidne i pozostawiające olbrzymi potencjał dekoracyjny. Zakładanie basenów z bloczków ISO to domena Starpool-Unipool.pl.

Dobrym budulcem basenu są bloczki ISO

Jak wybudować basen ogrodowy: czy musisz mieć pozwolenie?

Posiadacze ogrodów przy domach jednorodzinnych wiedzą, że niektóre ingerencje nawet na swojej prywatnej działce, wymagają pozwoleń i decyzji administracyjnych. Czy na basen w ziemi trzeba mieć pozwolenie? Dla obiektów, których powierzchnia zwierciadła wody nie przekracza 30 mkw, nie trzeba mieć żadnych dodatkowych zezwoleń. Wybierając budowę basenów ogrodowych w wersji rodzinnej, np. baseny betonowe ze Starpool-Unipool.pl, można cieszyć się z uroków krystalicznej wody przez długie lata!

Budowa małego basenu nie wymaga uzyskania pozwolenia