Chłopiec uczy się obsługi komputera
Rozwój

Podstawy obsługi komputera. Czego warto nauczyć ucznia szkoły podstawowej?

Obecnie komputer jest nieodłączną częścią naszego życia. W związku z tym informatyka na stałe zagościła w szkołach, w tym także podstawowej. Niestety program nauczania jest dość nietypowy i uczniowie nie zawsze uczą się tego, co tak naprawdę może okazać się przydatne. Z tego tekstu można dowiedzieć się, czego powinni się uczyć uczniowie w szkole podstawowej z obsługi komputera!

Jak szybko pisać na klawiaturze?

Szybkie pisanie na klawiaturze znacząco ułatwia nie tylko pracą, ale także komunikację z innymi osobami. Wysłanie maila, czy zapytania do jakiejś firmy zajmuje zaledwie kilka chwil. Poza tym każdy dziś korzysta z mediów społecznościowych, gdzie rozmawia ze znajomymi, czy krewnymi. Dlaczego więc nie nauczyć dzieci jak pisać na klawiaturze tak, aby przebiegało to sprawnie i zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Wystarczy skorzystać z programów dostępnych w sieci lub samemu wymyślić zadania. Ciekawym pomysłem jest połączenie informatyki z językiem polskim. Można przecież zlecić dzieciom napisania dyktanda na komputerze. Tym sposobem nie tylko wprawią się w pisaniu na klawiaturze, ale też popracują nad ortografią i interpunkcją. W przypadku młodszych uczniów sprawdzi się przepisanie wierszyka, czy zabawnej rymowanki. Nauka przez zabawę jest zawsze mile widziana, więc warto zorganizować między nimi konkurs, w stylu kto skończy wykonanie zadania jako pierwszy.
Sposobem na to, jak pisać na klawiaturze szybko i bezbłędnie jest oczywiście systematyczność. Z biegiem czasu palce będą poruszać się intuicyjnie.

Dobra znajomość edytorów tekstu

Edytory tekstu to narzędzia, które są niezbędne w przygotowaniu dokumentów, czy prac pisemnych. W praktycznie każdym z nich możliwe jest formatowanie na różne sposoby. Pogrubienia, podkreślenia, zmiana rozmiaru czcionki, czy wstawienie listy punktowej, to tylko kilka opcji. Dobra znajomość edytorów tekstu pozwala uczniom przygotować się do dorosłego życia, kiedy będzie trzeba sporządzać dokumenty do urzędów, czy innych instytucji. W tego typu dokumentach koniecznie należy stosować oficjalne sformułowania i konkretne zasady. Dzieciom na pewno przyda się jakakolwiek styczność z tymi narzędziami. Warto wprowadzić, chociaż podstawy. Należy nadmienić, że dobra znajomość edytorów może przydać się również na dalszych etapach nauki np. podczas pisania wypracowań, czy pracy zaliczeniowej na studia.

Znajomość programów komputerowych

Dobra znajomość programów komputerowych jest równie ważna, jak edytorów tekstu. Z tym że tych pierwszych jest znacznie więcej. Wystarczy spojrzeć, chociażby na znany pakiet. Można w nim przygotować prezentację multimedialną, zestawienie w tabeli, czy przechowywać dokumenty w tzw. chmurze. Innym przykładem może być, chociażby kreator CV. Oczywiście uczniowie w szkole podstawowej raczej jeszcze nie szukają zatrudnienia, ale z całą pewnością znajomość programu do tworzenia życiorysu przyda im się w przyszłości. Trzeba zaznaczyć, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę właśnie w najmłodszych latach, kiedy ich umysł jest świeży i nieprzepełniony niepotrzebnymi informacjami. Z tym że znajomość programów komputerowych, edytorów tekstu, czy pisanie na klawiaturze wymaga ciągłego utrwalania i poszerzania umiejętności. Bez tego nabyta wiedza szybko zostanie zapomniana, a cały poświęcony czas pójdzie na marne. Dzieci w szkołach powinny uczyć się tego, co pomoże im odnaleźć życiową ścieżkę zarówno prywatną, jak i zawodową.