Kobieta po zabiegu plastyki powiek
Rozwój

Plastyka powiek – co warto wiedzieć?

Artykuł partnera.

Plastyka powiek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w dziedzinie medycyny estetycznej. Celem takiego zabiegu jest poprawa wyglądu powiek oraz polepszenie ich funkcji, takich jak widzenie. W niniejszym artykule omówimy kilka ważnych kwestii związanych z plastyką powiek.

Rodzaje plastyki powiek

Istnieją dwa rodzaje plastyki powiek, górna i dolna. Plastyka górnej powieki jest zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z powieki górnej. Dzięki temu zabiegowi można poprawić nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność oka czym polepszyć widzenie. Z kolei plastyka dolnej powieki ma na celu redukcję worków pod oczami oraz usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu z dolnej powieki. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest poprawienie wyglądu okolicy oczu oraz zniwelowanie objawów zmęczenia. Obie te formy plastyki powiek są wykonywane przez doświadczonych chirurgów plastycznych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz niezbędne doświadczenie.

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu plastyki powiek jest niezwykle ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta i osiągnąć jak najlepsze efekty. Zwykle rozpoczyna się od wykonania dokładnego badania okulistycznego, aby wykluczyć jakiekolwiek choroby oka. Jeśli zostanie wykryta choroba, która może wpłynąć na przebieg lub wynik zabiegu, lekarz może zdecydować o przełożeniu operacji lub nawet ją odradzić.

Warto również wiedzieć, że palenie tytoniu i stosowanie niektórych leków może wpłynąć na powodzenie zabiegu i proces gojenia się po nim. Dlatego pacjenci powinni zrezygnować z palenia co najmniej na kilka tygodni przed operacją oraz poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. W ten sposób możliwe będzie dokładne określenie, które z nich mogą być kontynuowane, a które należy odstawić przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu

Plastyka powiek zwykle trwa około 2-3 godzin i przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po znieczuleniu, chirurg wykonuje nacięcie na powiece i usuwa nadmiar skóry i tłuszczu. Następnie chirurg zamyka nacięcie za pomocą szwów, które zostaną usunięte po około 7-10 dniach.

Rekonwalescencja

Po zabiegu, pacjent może odczuwać lekki ból, obrzęk oraz siniaki w okolicy oczu, jednak są one zwykle łagodne i ustępują w ciągu kilku dni. Pacjent powinien unikać aktywności fizycznej, takiej jak ćwiczenia, a także nie powinien myć twarzy przez kilka dni po zabiegu. Po około tygodniu szwy zostaną usunięte, a pacjent może powrócić do normalnych działań.

Ryzyko i powikłania

Plastyka powiek jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, jednak jak każda inna operacja, może wiązać się z pewnym ryzykiem powikłań. Do najczęstszych powikłań po plastyce powiek należą zakażenia, krwawienia, bliznowce, asymetria oraz problemy z widzeniem. Jednakże, ryzyko powikłań można zmniejszyć poprzez odpowiednie przygotowanie do zabiegu oraz wybór doświadczonego chirurga plastycznego.

Podsumowanie

Plastyka powiek to popularny zabieg medycyny estetycznej, który ma na celu poprawienie wyglądu powiek i polepszenie ich funkcji. Istnieją dwa rodzaje plastyki powiek: górnej i dolnej. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie dokładnego badania okulistycznego oraz odpowiednie przygotowanie. Zabieg trwa około 2-3 godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po zabiegu pacjent powinien unikać aktywności fizycznej oraz nie powinien myć twarzy przez kilka dni. Chociaż plastyka powiek w Krakowie jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, to ryzyko powikłań zawsze istnieje i należy je brać pod uwagę przed podjęciem decyzji o operacji.