Mężczyzna zajmuje sie w firmie outsourcingiem
Biznes

Outsourcing IT dla bezpieczeństwa systemów sieciowych firmy. Czy to jest bezpieczne?

Artykuł partnera.

W przestrzeni publicznej coraz więcej mówi się o zagrożeniach cybernetycznych. Pomimo rozwoju technologii zabezpieczeniowych z roku na rok ryzyko niepożądanych działań staje się coraz wyższe. Dotyczy to nie tylko dużych firm, ale także sektora MŚP (Małych i Średnich Przedsiębiorstw). Jednym z rozwiązań jest outsourcing IT. Czy warto się na nie zdecydować?

Outsourcing IT – bezpieczniejsza alternatywa

Outsourcing IT to zlecenie usług informatycznych firmie zewnętrznej. Firmy, które chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo, mogą zdecydować się na dwie opcje: stworzenie lub rozszerzenie wewnętrznego działu informatycznego lub nawiązanie współpracy z firmą z zewnątrz. Każde rozwiązanie ma zalety i wady, jednak to właśnie na tę drugą opcję coraz częściej stawiają przedsiębiorcy. Z czego to wynika?

Zewnętrzny outsourcing IT nie wymaga przeprowadzania procesów kadrowych i zarządzania kolejnym działem w firmie. Rozliczenia (B2B) i obsługa zadań są banalnie proste. Pod względem bezpieczeństwa korzystanie z outsourcingu jest znacznie efektywniejsze, ponieważ zyskuje się dostęp do certyfikowanych specjalistów i nowoczesnych technologii. Specjaliści zajmują się zabezpieczaniem infrastruktury sieciowej firmy (kopie bezpieczeństwa, ochrona danych, wdrożenia systemów ERP), pracami serwisowymi (zabezpieczanie komputerów, opieka serwisowa ERP) i nie tylko. W takiej współpracy nie ma miejsca na błędy, ani czasu na szkolenia lub dodatkowe procesy. Liczy się efektywność wykonywanych działań i bieżący dostęp do najnowszych zabezpieczeń.

W praktyce jedyna obawa związana z nawiązaniem współpracy z firmą zewnętrzną dotyczy jej polityki poufności. Ostatecznie bowiem jest to podmiot niezależny, a pracownicy zabezpieczający komputery i serwery będą mieli dostęp do bardzo wrażliwych danych firmy. Jednak w praktyce ryzyko jakichkolwiek działań niepożądanych jest znacznie wyższe, gdy przedsiębiorstwo decyduje się przeprowadzić własny proces rekrutacyjny w celu stworzenia swojego działu bezpieczeństwa IT. Rozwiązaniem powyższej obawy jest zdecydowanie się na korzystanie z usług sprawdzonej, rekomendowanej firmy. Outsourcing IT dopasowany do potrzeb znajdziesz na stronie Gecos – https://gecos.pl!

Outsourcing IT – wyższy poziom bezpieczeństwa niższym kosztem?

Przedsiębiorcy szukający rozwiązania dla bezpieczeństwa cybernetycznego muszą kierować się rachunkiem ekonomicznym. Outsourcing IT jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, ponieważ otrzymuje się konkretne usługi bez utrzymywania procesów zarządzania i stałych zobowiązań kadrowych. Co więcej, zakres usług jest modyfikowalny i może być rozszerzany lub zmniejszany. Wprowadzenie zmian realizowane jest natychmiast. W przeciwieństwie do zarządzania własnym działem informatycznym nie wymaga to więc żadnych dodatkowych nakładów na restrukturyzację kadrową czy szkolenia.

Zaletą jest również czas, który przekłada się na zyski. Zadania takie, jak np. wdrożenia systemów ERP, wymagają specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i dostępu do nowoczesnych technologii. Jednak gdy firma potrzebuje zrealizować takie działania, zwykle pragnie mieć je zaimplementowane tak szybko, jak to tylko możliwe. Powodzenie takiej operacji może zagwarantować jedynie scedowanie obowiązków zaufanej firmie zewnętrznej.