Dzieci przy oknie plastikowym

Okna plastikowe dopasowane do wybranych pomieszczeń

Okna powinny być energooszczędne. Do zakupu takich produktów obligują obecne przepisy prawa, coraz bardziej zaostrzane na przestrzeni ostatnich lat. Wybierając profile i przeszklenia, poza zapewnianą przez nie izolacyjnością cieplną, pod uwagę opłaca się wziąć także inne czynniki. Najwięcej korzyści dają okna plastikowe, dopasowane do poszczególnych pomieszczeń.

Okna plastikowe w salonie

Salon to najbardziej reprezentatywna część większości domów. Obecnie najczęściej spotyka się na nowoczesne i duże okna plastikowe. Dzięki nim wnętrze jest dobrze oświetlone, a co za tym idzie bardziej na czasie. Operowanie naturalnym światłem to dzisiaj jeden z najważniejszych trendów w aranżacji.

Jeszcze kilkanaście lat temu lepiej sytuowani klienci chętniej wybierali profile drewniane. Obecnie nie trzeba ich już przekonywać do okien plastikowych. Produkty te cieszą się renomą i są kojarzone z trwałością, funkcjonalnością, a także prostą konserwacją. A raczej jej brakiem, ponieważ ramy PVC wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką z odrobiną łagodnego detergentu. W przeciwieństwie do drewna, tworzywa sztuczne nie potrzebują regularnego zabezpieczenia środkami impregnującymi. Okna plastikowe lepiej znoszą skrajne temperatury, intensywne opady czy działanie promieni słonecznych. To ważne, zwłaszcza w takim pomieszczeniu jak salon. Znajdujące się tam przeszklenia budują wizerunek właścicieli, powinny zatem jak najdłużej zachować swój świeży wygląd.

W pokoju dziennym aranżacje często bazują na klasycznych inspiracjach. Do takiego wyposażenia najlepiej pasują okna plastikowe z drewnianą okleiną. A co ze zwolennikami modernistycznych, industrialnych wnętrz? – Proponujemy im profile PVC z nakładką aluminiową. Smukły wygląd oraz mnogość możliwych do zastosowania kolorów, przekonują właścicieli nowoczesnych domów – informuje sprzedawca w jednym z salonów okien.

Okna do sypialni i pokoju dziecka

W tych pomieszczeniach kluczowe jest zapewnienie dostępu świeżego powietrza. Dzięki mikrowentylacji można to zrobić bez wychładzania wnętrza. Wielu dorosłych na kilka minut przed snem co prawda otwiera okna plastikowe w sypialni, ale mimo wszystko wietrzenie szczelinowe bardzo się przydaje. Zapewnia przepływ powietrza przez całą noc, jest też dobrą alternatywą dla uchylania okna w szczególnie mroźne dni.

W pokoju dziecka wietrzenie nie jest już takie proste. Trudno otwierać znajdujące się tam okna plastikowe, jeżeli maluch jest po kąpieli lub bawi się w najlepsze. Dzięki mikrowentylacji w pokoju pociechy nie będzie ani duszno, ani zimno. Rodzicom wybierającym stolarkę okienną do takiego wnętrza, producenci oferują klamki ze specjalnym kluczykiem. Zapewnia on dziecku bezpieczeństwo, ponieważ to rodzice decydują o otworzeniu lub stałym zamknięciu okna. Takie rozwiązanie wydaje się oczywistością, jeżeli sypialnia malucha znajduje się na piętrze.

Niektórych opiekunów będą kusić wyraziste profile okienne o mocno nasyconych barwach. Faktycznie, pasują do dziecięcych aranżacji. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy za jakiś czas spodobają się nastolatkowi. W tym kontekście racjonalniejszym wyborem wydają się bardziej klasyczne okna plastikowe. Trzeba bowiem pamiętać, że dobre produkty tego typu posłużą nawet kilka dekad. Wybieranie ich wyłącznie pod wpływem aktualnej mody czy chwilowych potrzeb nie ma zatem większego sensu. Na szczęście paleta barw jest tak szeroka, że na pewno uda się znaleźć kolor interesujący i zarazem ponadczasowy. Warto o tym porozmawiać z przedstawicielem producenta.