Kwiaty w wazonie stoją na parapecie obok drewnianego okna
Dom i Rodzina

Okna drewniane – największe mity

Wybór okien to jedna z najważniejszych decyzji jakie trzeba podjąć na etapie budowy domu. Przełoży się ona m.in. na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dużą popularnością cieszą się wciąż okna drewniane. Najczęściej decydują się na nie osoby, które preferują klasyczne, ponadczasowe elementy wyposażenia. To także świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na ekologicznych i trwałych rozwiązaniach. Niemniej jednak wokół okien wykonanych z naturalnego materiału narosło sporo mitów. Z jakimi można spotkać się najczęściej?

Mit nr 1 – Okna drewniane są trudne w utrzymaniu

Dla wielu osób okna wykonane z drewna są najbardziej atrakcyjne, jednak decydują się na modele wykonane z aluminium lub PCV, bo obawiają się czasochłonnej konserwacji. Mówimy jednak o czynnościach, które trzeba powtarzać średnio 1-2 razy w roku. Z taką częstotliwością wskazane jest dokładne oczyszczenie np. za pomocą mleczka. Tego typu środki nie tylko usuwają zabrudzenia, ale jednocześnie pielęgnują, chronią przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i zapewniają piękny wygląd. Co 3-5 lat wskazana jest renowacja, w czasie której należy usunąć drobne uszkodzenia za pomocą papieru ściernego, a następnie pokryć powierzchnię dwiema warstwami lakieru. Jak widać, utrzymanie okien drewnianych wcale nie jest skomplikowane.

Mit nr 2 – Okna z drewna nie są trwałe

To kolejne błędne przekonanie. Jeśli zainwestowaliśmy w okna drewniane wykonane z dobrej jakości surowca, a przy tym dbamy o ich czystość i wykonujemy zabieg renowacji, takie wersje posłużą nam przez długie lata. Warto też zaznaczyć, że drewno starzeje się w sposób bardziej szlachetny, dlatego pomimo upływu czasu okna mogą wyglądać dużo lepiej niż plastikowe.

Mit nr 3 – Okna z drewna nie są energooszczędne

To kolejny mit. Okna zapewniają dobrą izolację termiczną, przez co utrzymują ciepło wewnątrz domu. To zaś przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. W dodatku drewno jest materiałem naturalnym, co oznacza, że nie wytwarza się podczas jego produkcji zanieczyszczeń.