Piec gazowy w domu
Dom i Rodzina

Ogrzewanie gazowe w małym i dużym domu

Wybór kotła gazowego do domu jednorodzinnego nie jest prostą sprawą. Wiele zależy od rozwiązań konstrukcyjnych, na jakie zdecydował się inwestor. Koszt zakupu urządzenia jest również istotny, ale nie powinien determinować całej inwestycji. Ważne jest, aby codzienna eksploatacja nie okazała się zbytnim obciążeniem dla budżetu.

Domy jednorodzinne

Bezpieczny i nieawaryjny to odpowiedź fachowców na pytanie, jaki piec gazowy kupić do domu jednorodzinnego. Inwestor dodaje, że powinien również generować rachunki na rozsądnym poziomie. Jednak wytyczne fachowca warto wziąć pod uwagę, jeśli planuje się montowanie instalacji centralnego ogrzewania. Do dyspozycji jest wiele rodzajów kotłów gazowych, od stojących, wiszących, kompaktowych po jedno i dwufunkcyjne. Niektóre mają otwartą komorę spalania, inne zamkniętą. Coraz popularniejsze są również piece kondensacyjne. Nie każde urządzenie nadaje się do konkretnego domu. Inne rozwiązanie sprawdzi się w przypadku małego budynku z jedną łazienką a zupełnie inny model będzie lepiej współpracować z rozbudowaną instalacją ciepłej wody i kilkoma łazienkami. W każdym przypadku należy wybierać model fabryczny z wszystkimi zabezpieczeniami producenta. Jest to gwarancja zdrowia a nawet życia.

Jaki piec gazowy w małym domu?

Niewielki budynek to doskonała alternatywa dla mieszkania w mieście. Zwykle oznacza więcej przestrzeni dla rodziny i porównywalne, choć czasem niższe koszty utrzymania go. Jeśli w jego planach jest tylko jedna łazienka, nie ma sensu inwestowania w piec gazowy o dużej mocy. Najczęściej domownicy korzystają z szybkiego prysznica nie z kąpieli w wannie, więc zużywaną wodę wystarczy podgrzać do bieżącego użytkowania. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się niewielki i stosunkowo niedrogi kocioł dwufunkcyjny. Zwykle montuje się go blisko punktów poboru. Montaż panelu prysznicowego lub dużej wanny może oznaczać, że powinno się zainwestować w większy kocioł.

Instalacja w większym domu

Większa rodzina to nieco inne zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę. Kilka łazienek oznacza, że jednocześnie w dwóch a nawet trzech miejscach odbywa się pobór ciepłej wody. Do takich potrzeb przyda się urządzenie z odpowiednio dużym zasobnikiem ciepłej wody. Jako dodatkowe udogodnienie poleca się wyposażone w króciec do podłączenia cyrkulacji. Dzięki temu można liczyć na właściwą temperaturę wody zaraz po odkręceniu kranu. W większych domach sprawdzi się kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, który stoi obok. Jednak takie rozwiązanie zajmuje dużo miejsca, więc zazwyczaj urządzenie ląduje w kotłowni. Istnieją również kotły kompaktowe, nieco przypominające wyglądem lodówkę. Łączą w sobie doskonałą wydajność i kompaktowe wymiary. Są bezpieczne, można je montować w specjalnych pomieszczeniach, ale także w korytarzu lub łazience. W dużym domu nie sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny. Nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu ciepłej wody.

Zastanawiając się, jaki piec gazowy wybrać do swoich potrzeb warto pamiętać, że wszystkie urządzenia posiadają informację techniczną, która określa ich moc. Jest to wartość uśredniona, ale należy ją uwzględnić. Obiekty mieszkalne wymagają indywidualnego obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Dlatego bardzo pomocna może się okazać rada eksperta w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.