Zamontowane ogrodzenie dookoła terenu prywatnego
Dom i Rodzina

Ogrodzenia wklęsłe i wypukłe

Artykuł partnera.

Wklęsłe czy wypukłe? Które ogrodzenia są najbardziej dopasowane do Twojej posesji? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, które ogrodzenia będą idealne dla Twojej posesji.

Wklęsłe czy wypukłe?

Zabezpieczenie terenu – zarówno prywatnego, jak i użyteczności publicznej – ma szczególne znaczenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Równie duże znaczenie ma estetyka wykonania ogrodzenia, dopasowanie go do stylu posesji oraz okolicznych budynków. Ogrodzenia wklęsłe lub wypukłe są jednym z najmodniejszych i najestetyczniejszych metod na ogrodzenie posesji.

Moda na wielkie betonowe zabezpieczenia powoli mija. Relatywnie mało osób decyduje się na montaż tego typu ogrodzenia ze względu na niewielkie walory estetyczne oraz dużą możliwość zdemolowania ich przez „ulicznych artystów”. Mają jednak zastosowanie dla osób, które ponad wszystko cenią sobie prywatność, mieszkają przy często uczęszczanych drogach i ponad estetykę przekładają własne poczucie bezpieczeństwa. Nie w każdej okolicy niestety wystarczy niewysokie ogrodzenie, wiele miejsc jest relatywnie niebezpiecznych i dla ochrony własnego mienia użytkownicy decydują się na tego typu rozwiązanie.

Ogrodzenia wklęsłe i wypukłe dają z kolei możliwość estetycznej aranżacji terenu dla projektanta oraz zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi. Można je montować na różne sposoby, łącząc oba typy paneli ogrodzeniowych we wzory. Dla ochrony prywatności oraz podwyższeniu poziomu estetyki projektanci uwzględniają zasadzenie pnącej się roślinności, jest to jednak długotrwały projekt do realizacji we względu na długi czas wyhodowania satysfakcjonującej wysokości roślin.

Innym ciekawym sposobem jest zasadzenie żywopłotu. Nie zapewnia on co prawda fizycznej ochrony, ale odpowiednio wysoki chroni posesję przed ciekawskimi spojrzeniami. Jego wadą jako ogrodzenia jest konieczność regularnego przycinania i dbania o wysokość żywopłotu. W okresie zimowym również nie prezentuje się najlepiej jako bezlistne krzaki.

Montaż ogrodzenia nie powinien podlegać modom – nie zawsze możemy postawić na estetykę, czasem należy wybrać własne bezpieczeństwo i prywatność. Tam, gdzie jednak możemy wpasować się w otoczenie, warto wybrać ogrodzenia, które będą zarówno zabezpieczać teren i wyglądać dobrze na tle innych posesji.